Warto przeczytać również:

Fryzury na krótkie włosy – gorące trendy obecnego sezonu
Jak dbać o włosy falowane
Jak dbać o włosy - dieta na zdrowe włosy
Co to jest keratyna na włosy? Jak ją stosować?

Pielęgnacja kręconych włosów

Pielęgnacja kręconych włosów nie jest łatwa, ponieważ są one bardzo podatne do łamania się. W tym przypadku wiele zależy od prawidłowej fryzury i doboru odpowiednich środków do pielęgnacji kręconych włosów.

Pielęgnacja falowanych włosów ma być codzienna, inaczej włosy będą wyglądać jako zaniedbane i kudłate. Ponadto kręcone włosy nie są grzeczne,  nie jest łatwo nadać im pożądany kształt, przy układaniu kręconych włosów najlepiej użyć piankę lub żel do stylizacji włosów. Przy tym nie można stwierdzić, że niesforne włosy są niezdrowe. Dotyczy to tylko ich kształtu, a nie stanu wewnętrznego. Dzisiaj przyjrzymy się bardziej problemom i pielęgnacji kręconych włosów.

Pielęgnacja kręconych włosów

Problemy kręconych włosów

  • Największym problemem w pielęgnacji kręconych włosów jest ich przesuszenie (przy tym korzenie włosów najczęściej szybko się tłuszczą).
  • Jeśli kręcone włosy chociażby raz były poddawane farbowaniu, koloryzacji, ondulacji chemicznej, albo trwałemu wyprostowaniu, takie włosy można śmiało uznać za uszkodzone. Im częściej będziesz poddawać swoje falowane włosy zabiegom np. farbowania, tym gorzej i dłużej będą one poddawać się leczeniu.
  • Kręcone włosy są bardzo wrażliwe na źródła sztucznego ciepła (suszarki, prostownicy, lokówki) i chloru (prowadzi do wysuszenia loków). Dlatego skóra głowy może zacząć się swędzić i łuszczyć się. Jest to wrażliwością skóry głowy na działanie czynników zewnętrznych, którą nie można mylić się z łupieżem.

Pielęgnacja kręconych włosów w warunkach domowych

Pielęgnacja kręconych włosów

Kręcone włosy mogą mieć różny kształt - od lekko falujących loków do drobnych i sztywnych loków. Ale pielęgnacja kręconych włosów dla wszystkich ich rodzajów jest bardzo podobna, ponieważ przede wszystkim kręcone włosy wyróżniają się suchością. W porównaniu do prostych włosów, kręcone włosy bardzo źle wchłaniają wilgoć, a ponadto charakteryzują się słabą strukturą ze skłonnością do łamliwości. Dla właściwej codziennej pielęgnacji kręconych włosów polecamy nauczyć się poniższych reguł:

  1. Szampon który nie zawiera siarczanów

Siarczane szampony lepiej nadają się do szybko przetłuszczających się  prostych włosów. Po takim szamponie kręcone włosy zrobią się bardzo puszyste, a tego efektu obawia się każda posiadaczka włosów falowanych. Do pielęgnacji włosów falowanych w warunkach domowych zwróć uwagę na nawilżające szampony bez siarczanów, takie, które zawierają narturalne oleje, wyciąg z szałwii i inne składniki odżywiające. Nie korzystaj w swojej pielęgnacji z szamponów dla nadania objętości, taki środek nie jest pryznaczony do włosów kręconych.

2. Odżywka do włosów

Szczęśliwi właścicielki falowanych włosów nie mogą obejść się bez odżywki do swoich loków. Oprócz zwykłych odżywek, które po naniesieniu trzeba zmywać, dobrze nawilżyć suche loki pomogą balsamy  które nie wymagają spłukiwania. One są stosowane na wilgotne włosy i pozwalają osiągnąć efektu gładkich loków, zapobiegając się ich elektryzowaniu i wysuszaniu.

https://prettylady.net.pl/krecone-wlosy-jak-o-nie-dbac/

3. Krem do włosów

Wysokiej jakości nieusuwalne kremy nie obciążają włosów, a przy tym zapewniają im termo ochronę (jeśli korzystasz z suszarki lub prostownicy do włosów). Z pomocą kremu do włosów twoje loki będą bardziej sprężyste, co pozwoli nadać im zdrowy blask i zmodelować piękną fryzurę.

4. Maska do włosów

W pielęgnacji kręconych włosów przydadzą się maski. Korzystaj z nich 1-2 razy na tydzień zamiast odżywki. Maska uratuje twoj włoski od rozdwajania i łamania się.

5. Spray do rozczesywania włosów

W pielęgnacji kręconych włosów niezbędny będzie grzebień z rzadkimi zębami, a także specjalny spray do ułatwienia rozczesywania. Z jego pomocą procedura czesania włosów będzie o wiele łatwiejsza, włosy będą mniej poplątane i bez kołtunów.

Dobre kosmetyki do włosów kręconych w warunkach domowych

Pielęgnacja kręconych włosów

  • Maska na bazie kefiru. Trzeba wziąć 200 g naturalnego kefiru. Jeśli nie jesteś pewna w jakości produktu ze sklepu, kup domowe mleko i umieść go na kilka dni w ciepłym miejscu. Następnie otrzymany napój nałóż na całą długość włosów i załóż celofanową czapkę do włosów, i z góry owiń głowę ręcznikiem. Przed nałożeniem na włosy podgrzej kefir do temperatury pokojowej.
  • Maska na bazie oleju kokosowego. Weź 100 g oleju kokosowego i dodaj kilka kropli olejku lawendowego. Podgrzej mieszaninę w łaźni wodnej i nałóż na końcówki włosów i po całej długości. Należy unikać nakładania tej maski wokół korzeni.  Natychmiast owiń włosy folią spożywczą i pozostaw na kilka godzin. Zmyć taką maskę można kilkakrotnym myciem głowy za pomocą zwykłego szamponu.
  • Maska ze świeżych truskawek i żółtka jaj. Za pomocą miksera zmiksuj do stanu pulpy 150 g świeżych truskawek, dodaj łyżkę oleju migdałowego i 2 kurzych żółtka. Dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Teraz nałóż maskę na korzenie, a następnie na główną długość włosów, nie zapomnij o końcówkach. Owiń głowę folią spożywczą, z góry bawełnianą ściereczką i trzymaj 40-60 minut.

https://prettylady.net.pl/8-dobrych-kosmetykow-do-wlosow-kreconych/

Jak obciąć kręcone włosy 

W pielęgnacji kręconych włosów raz na 3 miesiące należy przycinać końcówki. Kręcone włosy są bardzo delikatne, dlatego mogą być bardzo rozdwojone na końcach.

Pielęgnacja kręconych włosów

Fryzura z kręconych włosów

Fryzura schodami nadaje kręconym włosom wspaniałą objętość. Jednak staraj się nie przycinać górną warstwę zbyt krótko. Inaczej ryzykujesz wyglądać jak pudel.

A jak ty dbasz o swoje kręcone włosy? Podziel się z nami sekretami pielęgnacji kręconych włosów!