Jak konturować twarz? Wskazówki dla początkujących krok po kroku

Nie każda kobieta wie jak konturować twarz, ponadto nie wszystkie kobiety nawet wiedzą o znaczeniu frazy "konturowanie twarzy". Konturowanie twarz to korekta twarzy za pomocą kosmetyków z celem ukryć pewne niedoskonałości twarzy, poprawić kształt twarzy lub po prostu podkreślić jej wyrazistość. Konturowanie twarzy pozwala ukryć jak duże niedoskonałości (np. asymetrię), jak i po prostu zrobić twarz bardziej atrakcyjną, podkreślając jej zalety.
Korzyści i szkody rumianku. Dlaczego warto pićherbatę z rumianku a dlaczego nie.

Przed tym jak konturować twarz, musisz zastanowić się nad kształtem swojej twarzy, jak również nad tym jakie jej części muszą być podkreślone albo ukryte. Konturowanie twarzy nadaje się przede wszystkim kobietom, które chcą skorygować pewne niedoskonałości na twarzy, takie jak: zbyt szeroką szczękę, zbyt wysokie czoło, grubą lub chudą twarz. Jak najbardziej konturowanie twarzy nadaje się kobietom w pełni zadowolonym ze swojej twarzy. W tym przypadku przebiegnąć do modelowania twarzy można w celu podkreślenia np pięknych kości policzkowych.

Jak konturować twarz krok po kroku

Dlaczego musisz wiedzieć jak konturować twarz? 

Konturowanie twarzy jest techniką, która przede wszystkim jest przeznaczona dla korekty kształtu twarzy. Ale nie tylko ta funkcja konturowania zmusza tysiące kobiet spędzać godziny przed lustrem do makijażu i wypróbować siebie w roli wizażysty. Za pomocą konturowania można zwiększyć lub zmniejszyć niektóre części twarzy. Można naprzykład wizualnie wyszczuplić nos, podkreślić kości policzkowe i zmienić okrągłą twarz na owalną.

Wiedząc jak konturować twarz możesz otworzyć dla siebie nieograniczone możliwości makijażu. Zmienić naturalny odcień skóry i usunąć takie wady, jak nierówności, piegi, a nawet trądzik — w tym też nie ma nic trudnego, jeśli skorzystać z jednej z technik konturowania. 

Usunąć siniaki pod oczami i wizualnie zmniejszyć widoczne worki będziesz mogła za pomocą jednego z odcieni w palecie do konturowania twarzy. Można optycznie powiększyć oczy i poszerzyć odległość między nimi. Modelowanie twarzy pomaga w rozjaśnianiu zmarszczek i, jeśli jest w tym potrzeba, możesz rozjaśnić dołek w brodzie, który, być może, zbyt rzuca się w oczy.

Jak konturować twarz krok po kroku

Podstawowe techniki konturowania: jak konturować twarz na sucho i na mokro

Wszystkie techniki konturowania twarzy można podzielić na dwie grupy w zależności od produktów, które zostaną wykorzystane:
• Konturowanie twarzy na sucho: technika z użyciem sypkich kosmetyków (pudru, cieni, różu).
• Konturowanie twarzy na mokro: za pomocą podkładu, płynnych korektorów, rozświetlaczy itp.

Kosmetyki potrzebne do konturowania twarzy

Zestaw do konturowania twarzy może się różnić w zależności od tego jak będziesz konturować twarz. Dla konturowania w warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem będą bronzer i rozświetlacz. Pamiętaj o tym, że bronzer do konturowania twarzy powinien mieć matowe wykończenie bez żadnych cząstek połyskujących. Przyjrzymy się bardziej podstawowym kosmetykom do konturowania twarzy. 

 • Primer - baza pod makijaż, którą stosuje się przed nałożeniem podkładu na twarz. Pozwala ona wstępnie przekryć wszystkie niedoskonałości i wyrównać koloryt skóry na twarzy, co sprawia że podkład będzie lepiej wyglądać na twarzy i dłużej się trzymać. Baza pod makijaż zawiera substancje regulujące poziom sebum, dzięki czemu twarz dłużej pozostaje świeża. 
 • Rozświetlacz - kosmetyk,  który przeznaczony jest do rozjaśniania wybranych obszarów skóry. Czasami idzie z dodatkiem cząstek połyskujących. Dla efektu odblasków mogą być również stosowane jasny puder lub nawet cienie pewnych odcieni;
 • Korektor - kosmetyk maskujący o lekkiej konsystencji, który pozwala zamaskować niedoskonałości skórne metodą korekcji kolorów. Każdy odcień produktu ma swoje przeznaczenie. Zielony korektor pomaga neutralizować zaczerwienienia na skórze, a mianowicie stan zapalny pryszcze i naczyniowe siatki;
 • Korektor w sztyfcie - kosmetyk, głównie stosowany punktowo w celu maskowania wad. To właśnie jego ciemne odcienie wykorzystujemy podczas konturowania twarzy na obszary, które potrzebują wizualnego zmniejszenia. 
 • Pędzle - do konturowania twarzy mogą być używane te same pędzle, które zwykle używasz do naniesienia makijażu. Dla tworzenia głównych linii będziesz potrzebowała syntetycznych i twardych pędzli z krótkim włosiem, a do wtapiania granic - bardziej miękkie i większe pędzle. 

Profesjonalna paleta do konturowania twarzy - najlepsze narzędzie dla modelowania

Jak konturować twarz krok po kroku

Wybierać każdy kosmetyk do modelowania oddzielnie dojść ciężko i drogo. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie kupić zestaw, paletę korektorów i rozświetlaczy, które pozwolą stworzyć idealny kształt twazry. Istnieją dość zarówno standardowe opcje, jak i duże palety dla profesjonalistów:

 • MasterScuplt od Maybelline - składa się z 2 odcieni, rozświetlacza i korektora;
 • SleekMakeUp oprócz korektora irozświetlacza, w zestawie jest jeszcze i róż;
 • Paleta od Sephora dla konturowania składa się z 5 naturalnych odcieni;
 • Zestaw od Anastasia Beverly Hills z 6 odcieni dla konturowania twarzy na sucho. 

 

Jak konturować twarz krok po kroku 

Konturowanie twarzy jak powiedzieliśmy wcześniej można podzielić na dla rodzaje: mokre konturowanie, w którym korzystamy z kremowych środków, dające maksymalnie nasycone odcienie, i suche konturowanie z użyciem suchych korektorów. 

Jak konturować twarz krok po kroku

Pierwsza technika doskonale nadaje się na wieczorowe imprezy, zwłaszcza, gdy będziesz robiła dużo zdjęć (wiadomo, że na zdjęciu makijaż wygląda bardziej blady niż w życiu), a druga technika jest bardziej odpowiednia w codziennym makijażu. W sumie konturowanie twarzy przebiega według tego schematu:

 1. Najpierw nakładamy na skórę bazę pod makijaż;
 2. Dalej wyrównujemy koloryt skóry za pomocą podkładu, albo BB kremu, wtedy nie musisz poprzednio stosować bazy. O różnicach pomiędzy BB kremem a podkładem czytaj w naszym artykule.
 3. Na wszystkie obszary, które chcesz ukryć lub nadać im kształtu nałóż ciemny korektor (zazwyczaj są to linie kości policzkowych, proste linie wdłóż nosa, skronie i zarys czoła, pasek pod dolną wargą);
 4. Na wystające części, które oczywiście muszą "złapać światło" nakłada się rozświetlać (jest to centrum podbródka, linia pośrodku nosa, środek czoła, strefa pod oczami i na wystających częściach kości policzkowych, czaszki nad górną wargą);
 5. Teraz jest najważniejszy etap - dokładnie wtapiamy wszystkie kosmetyki i rozcieramy ich granice, aby na twarzy nie było plam. 
 6. Otrzymaną korektę kształtu twarzy utrwalamy za pomocą przezroczystego pudru i kontynuujemy robienie makijażu. 

Zasady konturowania twarzy

W internecie można znaleźć wiele schematów i zaleceń dotyczące tego jak konturować twarz, ale wszystkie one sprowadzają się do tego, że "ostre krawędzie" należy zawsze zaokrąglać. Jeśli masz zbyt ostry podbródek, zbyt wysoką linię włosów na rogach czoła lub zbyt szerokie kości policzkowe, te strefy muszą być przyciemnione. W ten sposób kształt twarzy zrobi się owalny, a kontury będą bardziej miękkie.

Jeśli twoja twarz jest okrągła lub szeroka lub istnieją inne powody, dlaczego chcesz ją wizualnie "wyciągnąć" pionowo, nałóż korektor na kilka tonów jaśniejsze od skóry w strefie T, na czoło i podbródek. Problem zostanie rozwiązany!

Jednym z ulubionych tematów beauty-blogerów nadal pozostają "kości policzkowe jak u Kim Kardashian". Taka technika korekcji opiera się na ostrym kontraście światła i cieni. Ten efekt można osiągnąć poprzez podświetlanie strefy nad kością policzkową i zaciemnianie strefy pod nią. Nad kością policzkową jasny korektor nakładany jest w kształcie trójkąta, który rozpoczyna się pod oczami, odchodzi do skroni i kończy się u skrzydeł nosa. Ciemny korektor rozprowadza się pod kością policzkową i bardzo ostrożnie wtapia się w kierunku do góry.

Jak konturować twarz krok po kroku