Malując włosy, kobiety pragną zmienić coś we własnym wyglądzie i czasem w nastroju. Niestety z malowaniem włosów wiążą się skutki uboczne, takie jak zniszczone włosy, rozdwojone końcówki i podrażniona skóra głowy. Dużo osób to zniechęca i nie decydują się ostatecznie na to lub szukają rozwiązania łagodniejszego dla włosów, jak farby bez amoniaku.  Jednak przy tym również trzeba być świadomym tego, jakie są wady i zalety farb bez amoniaku.

Czy farba bez amoniaku jest bezpieczna?

To właśnie amoniak bowiem jest obwiniany o wszelkie uszkodzenia i podrażnienia włosów i skóry głowy podczas farbowania włosów. Jest to jednak środek, który w teorii jest gwarantem odpowiedniego pokrycia włosów oraz trwałego utrzymania się farby przez dłuższy okres.

W farbach bez amoniaku zamiast tej substancji użyto inny środek czynny, który choć ma działać podobnie jak amoniak, to nie powinien uszkodzić struktury włosa oraz równie dobrze nadać mu trwały kolor. Jednak, jak to zawsze bywa, w przypadku takiego rozwiązania występują zarówno wady jak i zalety takiej farby.

Ciąża a farbowanie włosów. Czy warto ryzykować?

Wady farb bez amoniaku

wady i zalety farb bez ammoniaku

Farby bez amoniaku są coraz bardziej znane na rynku, gdyż jak powszechnie wiadomo, nie ma w nich amoniaku, więc włosy się tak nie niszczą. Nie jest to jednak do końca prawda, otóż:

  • zamiast amoniaku, powszechnie korzysta się z soli amonowych, które choć nie mają tak silnego działania jak amoniak, to również częściowo niszczą włosy, a sole amonowe nie ulatniają się tak szybko jak amoniak i jeśli nie zmyje się ich mocniej z głowy, to wciąż mają zły wpływ na włosy, nawet do kilku dni, a nie tylko w dniu farbowania;
  • nie pokrywają wszystkich siwych włosów, gdyż nie rozchylają łusek włosów (i choć je w ten sposób nie niszczą aż tak), to nie pokrywa przez to siwego koloru. Często po koloryzacji takich włosów, już następnego dna znów widzi się większość swoich siwych włosów;

wady i zalety farb bez ammoniaku

  • ciężko spłukać sole amonowe z włosów, w przeciwieństwie do amoniaku, który sam się ulatnia, w tym przypadku dopiero po kilkakrotnym umyciu głowy, wyzbędziesz się chemicznych środków, mających zły wpływ na włosy i skórę głowy.

Farbowanie włosów szczotką

 Zalety farb bez amoniaku

Powstanie farb bez amoniaku jednak nie bez powodu wzbudziło wielkie zainteresowanie i wiele kobiet nie są w stanie wyobrazić sobie jak miałyby wrócić do środka z amoniakiem. Oto kilka najbardziej oczywistych zalet farb bez amoniaku:

  • nie niszczą włosów w takim stopniu jak farba z amoniakiem. Wynika to z tego, że amoniak mocno otwiera łuskę włosa i choć dzięki temu dokładnie pokrywa siwe włosy i dostaje się do pigmentu, to również wysusza włosy i sprawia, że stają się bardziej łamliwe i suche, ponadto prowadzi to do rozdwajania się końcówek i dużej utraty włosów;

wady i zalety farb bez ammoniaku

  • nie posiadają tak silnego i nieprzyjemnego zapachu, w przeciwieństwie do tych, które posiadają amoniak. To właśnie on jest winowajcą mocnego i nieprzyjemnego zapachu. Jego brak jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że należy trzymać na głowie pofarbowane włosy i nie spłukiwać ich przez dość długi czas.

Farby do włosów w ciąży - czy istnieją bezpieczne zamienniki?

  • wygodniejsza konsystencja pozwala na łatwą i szybką aplikację środka farbującego włosy, tak by można było wykonać ów zabieg we własnym zaciszu domowym. Świetnym wsparciem w tej kwestii są również aplikatory dołączone do opakowania;
  • środki farbujące bez amoniaku posiadają również często dodatkowe witaminy lub olejki, które wspomogą ponowną regenerację włosów.

wady i zalety farb bez ammoniaku

  • nie podrażniają skóry głowy. Choć nie jest to oczywiście regułą i na początku, tak czy inaczej, najbezpieczniej jest zrobić sobie test alergiczny, jednak sole amonowe nie są tak silne chemiczne i dużo rzadziej wywołują alergie i inne nieprzyjemne podrażnienia skóry głowy oraz mają dużo mniej jakichkolwiek przeciwwskazań;

Farbowanie włosów w domu bez żadnych konsekwencji

  • wydobywają głębię koloru. Amoniak ma to do siebie, że rozjaśnia włosy i choć jest to dobre rozwiązanie, to w ciemniejszych kolorach nie zawsze wychodzi to dobrze. Farby bez amoniaku mają to do siebie, że ich kolory wychodzą zazwyczaj nieco ciemniejsze, a kolor jest głęboki i bardziej naturalny.

wady i zalety farb bez ammoniaku

Najnowsze modne koloryzacje włosów blond, brunette, rude ta inne kolory.

Zwykła farba czy farba bez amoniaku?

Farby bez amoniaku są dużą rewolucją w świecie stylistyki włosów. Choć, jak i w przypadku każdych innych środków, są wady i zalety farb bez amoniaku, to mimo wszystko ich użycie jest lepszym wyjściem, zwłaszcza gdy jesteś posiadaczem delikatnej skory głowy oraz słabych włosów. Wówczas możesz spać spokojnie, że nie zniszczyłaś doszczętnie własnych włosów, a osiągniesz wymarzony cel.