Aby zacząć walczyć ze swoim internet uzależnieniem, musimy najpierw zrozumieć, ile czasu poświęca się na codzienne interakcje z konkretnymi aplikacjami. Ale problem w tym, że aby uzyskać dokładne informacje trzeba wydać mniej więcej tyle samo czasu na pościg za sobą i wszystkie związane z nim obliczenia. Wszystkie obliczenia zrobiliśmy już za ciebie, poniżej można zobaczyć aktualne dane.

Ile czasu polak spędza w Internecie?

Media społecznościowe są obecnie stałym elementem naszego życia. Wg informacji umieszczonej przez wydanie Forbes – polacy spedzaja srednio 2,5 godziny dziennie  na przegladanie stron internetowych. A dane agencji marketingowej Mediakix mowią nam, że przeciętny człowiek poświęca na media społecznościowe ponad 5 lat swojego życia. (biorąc za przęciętną długość życia – 79 lat). Z badań wynika, że najwięcej czasu spędzamy na Youtube – 40 minut, 35 minut poświęcamy na blabla na Facebooku, 20 minut oglądamy piękne fotki na Instagramie oraz minutę czytamy Twittera. Same produkty należące do Facebooka zabierają codziennie 50 minut naszego życia.

Według przeprowadzonych badań media społecznościowe wyprzedza tylko oglądanie TV, które zajmuje prawie 8 lat. O 2 lata mniej od wyżej wymienionych działań spędzamy na jedzenie i picie.

Wynikiem tego badania od Mediakix stało to, że moglibyśmy spędzić te 5 lat zupełnie inaczej, a zwłaszcza 32 razy odwiedzić tam i z powrotem Księżyc, 3,5 razy przejść przez Wielki Mur Chiński oraz obejrzeć wszystkie serie Simpsons 215 razy. Zdążylibyśmy również 32 razy pokonać górę Everest, przebiec 10 tysięcy maratonów oraz wyjść 93 tysiące razy z psem na spacer.

Jak ograniczyć czas spędzany w Internecie?

Jeżeli nie możesz samodzielnie kontrolować własne działania, jako narzędzie pomocnicze możesz używać specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji. Na dzień dziesiejszy występuje ogromna ilość różnorodnych aplikacji ograniczających używanie telefonu, ale w tym wpisie wymienimy najlepsze z nich:

  • Self-Control

Blokuje rozpraszające uwagę strony internetowe na określoną liczbę czasu.

Jeśli okażesz się w epicentrum toczącej się rozmowy na facebooku w czasie, gdy będziesz musiałaskończyć swój biznes plan, na pomoc przyjdzie aplikacja Self-Control. Włącz ją, na przykład, na 4 godziny, a ona pokaże, że ci nie ma na miejscu. Jeśli już czujesz ataki zbliżającej się paniki, nie martw się: możesz zawsze zmienić listę dozwolonych i zakazanych stron internetowych. Zamiast całkowicie pozbawić się dostępu do internetu, można wybiórczo ograniczyć strony, rozpraszające cię w okres najwyższej koncentracji.

  • TrackTime

Obserwuje, jak spędzasz czas przed komputerem.

Ta aplikacja nie tylko ładnie wygląda, ale i czuwa nad wszystkim, co robisz na komputerze, dając potem jakiś audyt uwagi. Ile czasu spędzasz w przeglądarce? Ile godzin w programie pocztowym? Czego słuchasz w iTunes? Jeśli pozwolisz TrackTime działać w tle, to dostaniesz piękny wykres swojego internetowego życia we wszystkich kolorach tęczy. Go wygodnie używać jako przypomnienia sobie: jeśli codziennie, z przerwą na dwie minuty i mniej, przełączasz się pomiędzy programami i aplikacjami, to wydaje się, że problem znaleziono.

  • Concentrate

Wzmacnia uwagę podczas pracy nad różnymi zadaniami.

Concentrate po prostu idealny, gdy trzeba przełączać się między zadaniami, które wymagają różnych umiejętności. Załóżmy, że masz kilka codziennych zadań, dla których wymagane są różne narzędzia, na przykład to teksty, społeczny media management i planowanie działań. Concentrate pozwala skomponować inny zestaw narzędzi dla każdego zadania. Na przykład, gdy aktywujesz "Teksty", aplikacja automatycznie zamyka mail i przeglądarki internetowej, blokuje Twitter, Facebook i YouTube, otwiera program Microsoft Word i stawia "Nie na miejscu" status wszystkich komunikatorów. Istnieje również wygodny timer do koncentracji uwagi.

  • Anti-Social

Blokuje social networking, pożerający uwagę.

Anti-Social składa się z uproszczonej wersji internet-blokera Freedom. Tym razem aby całkowicie zablokować dostęp do internetu, Anti-Social blokuje tylko znane porywacze czasu, w tym Twitter, Facebook, Flickr, Digg, Reddit, YouTube, Hulu, Vimeo i wszystkie standardowe programy pocztowe. Aplikacja nie jest zbyt różni się od Self-Control (patrz wyżej), z tym wyjątkiem, że w nią wchodzi czarna lista (którą oczywiście można edytować). Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z brakiem wymienionych stron internetowych, będziesz musiał ponownie uruchomić komputer.