Ciąża a farbowanie włosów. Czy warto ryzykować?
Ciąża a farbowanie włosów. Czy warto ryzykować?
Ciąża nie jest powodem aby przestać dbać o siebie. Niejednorodny kolor włosów może mocno rozczarować pszyszłą mame i wpływać na jej zmienny nastrój. Ale wizyta do fryzjera napewno przywróci humor, co będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla przyszłej mamy i dziecka, który czuje i reaguje na wszystkie jej emocje. Jednak farbowanie włosów w ciąży ma swoje negatywne strony. Więc spróbujmy dowiedzieć się czy są ze sobą zgodne pojęcia ciąża a farbowanie włosów?
Ciąża a farbowanie włosów nie są zgodne, dlaczego?
Wiele kobiet wie o tym zakazie i w oczekiwaniu na dziecko stawi krzyż na zwykłej procedurze farbowania włosów. Ale zobaczmy, na czym opiera się przekonanie o szkodliwości farb do włosów w ciąży.
Przyczyny, dlaczego farbowanie włosów w ciąży jest przeciwwskazane:
- Potencjalne szkody od substancji chemicznych, wchodzących w skład farby. Aby upewnić się, że każda permanentna farba do włosów jest toksyczna, wystarczy zapoznać się z jej składnikami podanymi na opakowaniu. To daleko nie pełna lista składników farb do włosów:
- Amoniak. Parując powoduje silne bóle głowy, nudności, wymioty, zadławienie i omdlenia. Korzystanie z farb do włosów z amoniakiem jest przeciwwskazane w okresie ciąży;
- Nadtlenek wodoru. W dużych ilościach może stać się przyczyną poparzeń skóry głowy i błony śluzowej nosa. Może powodować reakcje alergiczne;
- Parafenilendiamina. Może stać się przyczyną stanów zapalnych w nosogardzieli;
- Rezorcyna. Powoduje łzawienie oczu, silne podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, zmniejszenie odporności. Długotrwałe wdychanie oparów tej substancji może prowadzić do pojawienia się kaszlu u kobiety w ciąży.
- Nieprzyjemny zapach, który ma większość farb, jest związana z zawartością w nich nadtlenku wodoru lub aromatycznych amin. Wdychać ich ostre zapachy dla kobiet w ciąży nie jest zalecane. To jest nie tylko szkodliwe, ale i może powodować mdłości i wymioty, szczególnie w pierwszym trymestrze.
- Niezgodność oczekiwań z wynikiem farbowania włosów. W czasie ciąży ze względu na zmiany hormonalne, zmienia się struktura i zawartość tłuszczu we włosach. W rezultacie, nawet przy użyciu zwykłej farby można uzyskać zupełnie nieoczekiwany kolor. Ponadto, farba może położyć się nierówno, plamami. Kolor najprawdopodobniej nie będzie się trzymać długo z powodu zmian hormonalnych. Przed malowaniem włosów w ciąży farbę należy zaaplikować najpierw na kilka pasemek, aby zrozumieć, jaki będzie wynik. I pamiętaj, że ciąża a farbowanie włosów nie są warte twojego zdrowia i zdrowia twojego dziecka. Oczekiwanie na dziecko to nie czas na eksperymenty ze zmianą wizerunku. Wybierz kolor najbardziej podobny do naturalnego.
- Możliwe są reakcje alergiczne, których nie było przed ciążą. Nawet jeśli wcześniej regularnie farbowałaś włosy, hormonalna przebudowa mogła spowodować pojawienie się silnej alergii na farby. U właścicielek miękkich włosów koloryzacja może powodować zapalenia skóry, silne łuszczenie się skóry głowy, które są trudne w leczeniu, ponieważ stosowanie hormonalnych maści i tabletek przyszłym mamom jest przeciwwskazane. Jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów w czasie ciąży, należy przejść przed tym test na alergię: nałóż farbę na mały obszar skóry i obserwuj reakcję organizmu.
Malowanie włosów w ciąży we wczesnym okresie, warto czy nie?
Mimo, że szkody spowodowane farbowaniem włosów dla kobiet w ciąży obecnie nie są dermatologicznie potwierdzone, lekarze radzą kobietom powstrzymać się od malowania w ciągu pierwszego trymestru. Rzecz w tym, że do 12 tygodnia ciąży rozwijają się wszystkie główne narządy i układy dziecka. Przyszłej mamie należy być bardzo ostrożną w tym okresie. Należy unikać czynników zewnętrznych, które mogą zaszkodzić dziecku. Oczywiście, można powiedzieć: "Ja codziennie wciągam samochodowe spaliny, wszyscy dookoła palą, i w ogóle w naszym mieście jest zła ekologia", ale mimo wszystko wiele zależy od nas samych. Na przykład, farbowanie włosów. Z niego w pierwszym trymestrze lepiej zrezygnować, zwłaszcza, jeśli chodzi o farby, zawierające amoniak – przecież wdychanie toksycznych oparów podczas malowania włosów jest procesem nieuniknionym.
Ekologiczne farby do włosów i ich wykorzystanie
Takie farby są maksymalnie bezpieczne, ponieważ w swoim składzie mają ponad 90% składników pochodzenia naturalnego. Ale warto zauważyć, że w ich składzie również są aminy i nadtlenek wodoru. Jednak, mimo że są one mniej trwałe, takie farby korzystnie wpływają na stan włosów. Koszt takiej farby jest nieco wyższy w porównaniu do zwykłej.
Ciąża a farbowanie włosów choć i pojęcia niezgodne ze sobą, ale jest jedno rozwiązanie tego problemu. Farbowanie w czasie ciąży można zrobić za pomocą henny lub basmy. Są to naturalne barwniki, które nie są niebezpieczne ani dla samej kobiety, ani dla dziecka w jej łonie.
Naturalne farby do włosów dobrze nadają się do stosowania w okresie ciąży, ale mają kilka wad: są one mniej trwałe (za wyjątkiem henny i basmy), odpowiedni odcień uzyskuje się zwykle w ciągu kilku zabiegów, możliwe są indywidualne reakcje alergiczne i nadwrażliwość na zapachy. Po hennie fryzjerzy nie radzą używać chemicznych farb, aż henna się całkowicie nie zmyje lub farbowane włosy nie będą zestrzygnięte. Nie zapomnij o właściwościach farbowania w okresie ciąży – odcień, który zdobędziesz podczas zabiegu przewidzieć jest prawie niemożliwe.
Czy można farbować włosy w ciąży: opinia lekarzy
Zwracając się o pomoc do specjalistów, doszliśmy do wniosku, że i tutaj opinię lekarzy na temat ciąży a farbowania włosów są podzielone. Ci, którzy są sceptycznie nastawieni do farbowania włosów w czasie ciąży twierdzą, że permanentne farby zawierają niebezpieczne substancje, które mogą zaszkodzić zdrowiu płodu. Jednak należy zauważyć, że na dzień dzisiejszy badań dotyczących wpływu farby do włosów na płód nie było, więc stwierdzić, że farba do włosów jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, nie możemy.
A jeśli wierzyć zdaniu drugiej grupy lekarzy, którzy twierdzą, że w przypadku kontaktu skóry z farbą do krwi dostaje się tylko niewielka ilość szkodliwych substancji, która nie jest w stanie zaszkodzić dziecku, więc można spokojnie farbować włosy i pozostawać atrakcyjną, niezależnie od położenia. Ponadto, wiadomo, że łożysko chroni dziecko od negatywnych wpływów, a jeśli barwniki dostają się do organizmu tylko w małych ilościach, to łożysko po prostu nie dopuści ich penetracji do płodu. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, idąc do fryzjera na farbowanie włosów, na to że w okresie ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, znana farba do włosów może powodować alergie.