Jak chronić włosy przed prostowaniem?
Chyba każda z nas oglądając reklamy szamponów w telewizji, marzy o tak pięknych, lśniących i prostych włosach. W tym celu wiele kobiet decyduje się na prostowanie. To powoduje jednak realne zagrożenie dla dobrej kondycji naszych włosów. Jak chronić włosy przed prostowaniem, żeby zapewnić im nie tylko odpowiednią ochronę, ale i jednocześnie oszałamiający wygląd? Czy jest to w ogóle możliwe?
Wakacyjne fryzury – TOP inspiracji na lato 2019
Prostowanie włosów: co warto wiedzieć
Przede wszystkim nie dajmy się zwieść reklamom cudownych kosmetyków, które nagle uratują nasze zniszczone włosy. Jeśli problem jest poważny, końcówki rozdwojone i w naprawdę słabym stanie, trudno będzie odnaleźć magiczny sposób, który nagle je uzdrowi. Nie pozostaje nam nic innego jak udać się do fryzjera i skrócić nasze włosy o tyle, o ile będzie to niezbędne. Aby jednak tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów.
Instagramowe pomysły na zdrowe śniadanie - TOP inspiracje
Dobre kosmetyki do pielęgnacji
Obecnie mamy dostęp do wielu produktów termo ochronnych. W drogeriach znajdziemy przeznaczone do tego celu mgiełki, kremy do włosów, a także spraye. Co najlepiej wybrać i w jaki sposób należy je stosować? W znacznym stopniu zależy to od naszych preferencji oraz tego, w jaki sposób nasze włosy reagują na dany kosmetyk.
Krem dobrze sprawdza się przed suszeniem, nałożony na wilgotne włosy. Jednak w przypadku tego produktu trzeba być ostrożnym. Pamiętajmy, że więcej nie znaczy lepiej – jeśli użyjemy zbyt dużej ilości, włosy mogą być obciążone. Niemniej warto spróbować szczególnie w przypadku Pań, które mają kręcone, puszące się włosy. Mgiełki i spraye wydają się lżejszym rozwiązaniem przeznaczonym dla posiadaczek cienkich, pozbawionych dużej objętości włosów.
Dobrą ochronę zapewnia też olejek arganowy. Świetnie sprawdza się w przypadku łamliwych, wysuszonych włosów. Dodatkową jego zaletą jest to, że jest w 100 proc. naturalny i ma szerokie zastosowanie. Może być stosowany zarówno jako maska, jak i do stylizacji włosów. Tutaj również warto uważać z ilością, ponieważ jak każdy olejek w nadmiarze może przetłuścić nasze włosy.
Szybkie zapuszczanie włosów domowymi sposobami. TOP 5 maseczek do włosów
Olejowanie włosów – od czego zacząć?
Skoro o tym mowa, warto poczytać więcej na temat olejowania włosów. Jest to bardzo szeroki temat. To naprawdę świetny sposób na utrzymanie włosów w prawidłowym stanie, nawilżenie i regenerację. Kluczem jest jednak dopasowanie oleju do rodzaju naszych włosów, co nie zawsze jest łatwe. W tym celu zaleca się zrobienie testu i obserwację. Stosuje się oleje takie jak: sezamowy, lniany, makadamia, z pestek dyni, kokosowy, migdałowy, sojowy, czarnuszki i inne. Olejowanie wykonuje się na sucho lub na mokro. Można ten zabieg spokojnie zrealizować w domu, jednak osobiście nie polecałabym robić tego przed wielkim wyjściem z uwagi na to, że nie zawsze dobierzemy dobry olej za pierwszym razem i włosy mogą być trochę przetłuszczone. Warto przeznaczyć na to trochę czasu nim dojdziemy do wprawy.
Zazwyczaj stosujemy odżywki, które następnie spłukujemy po mniej więcej 2 minutach. Co prawda pomagają one rozczesać nasze włosy, jednak jeśli zależy nam na głębokiej ochronie przed szkodliwym działaniem prostowania, lepiej sprawdzą się maski. Warto raz w tygodniu wykonać taki zabieg, nałożyć maskę na 30 minut. Polecam szukać takich, które w składzie zawierają keratynę. Jest ona naturalnym składnikiem budującym włosy. Odpowiada za kształt i strukturę włosów. Jej wiązania chemiczne decydują o tym, jak wyglądają nasze włosy, czy są zdrowe, z połyskiem czy matowe. Wszelkie zabiegi takie jak prostowanie pozbawia je keratyny, dlatego maski zawierające ją w składzie sprawdzą się tu doskonale. Po raz kolejny powtórzę jednak, że więcej nie znaczy lepiej! Zbyt duża dawka protein może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i wysuszyć nasze włosy.
Naucz się bezpiecznie prostować włosy
Nie mniej ważne jest również samo prostowanie. Być może wykonując tę czynność, śpieszymy się i popełniamy błędy, które skutkują później pogorszeniem stanu naszych włosów. Po pierwsze jedno pasmo powinno być prostowane jeden raz, powoli i dokładnie. Nie ma potrzeby powtarzać tej czynności i dodatkowo je uszkadzać. Po drugie, nasze włosy powinny być idealnie suche, kiedy przystępujemy do prostowania. Nic nie niszczy ich tak bardzo, jak prostowanie wilgotnych jeszcze pasm. Po trzecie, pamiętajmy, że temperatura najwyższa zarezerwowana jest dla profesjonalistów. W domowym zaciszu najlepiej ustawić niską lub średnią.
Modne fryzury z apaszką na głowie na lato 2019
Zadbaj o zdrowe odżywianie
Mowiąc o tym, jak chronić włosy przed prostowaniem, nie możemy tutaj nie wspomnieć też o wpływie naszej diety na stan włosów. To, jak się odżywiamy ma przecież odzwierciedlenie w naszym wyglądzie. Choć na rynku mamy wiele suplementów diety, warto w celu ochrony naszych włosów zwrócić uwagę na składniki mineralne takie jak: cynk, miedź i krzem. Zbilansowana dieta, picie 2 litrów wody dziennie, jedzenie dużej ilości warzyw – takie zwyczaje mogą nam tylko pomóc.
Jak widać, istnieje dużo metod, które pomagają nam chronić nasze włosy przed szkodliwym działaniem prostowania. Wymieniłyśmy kilka takich sposobów, jednak nie polecam robienia wszystkich tych zabiegów na raz. Mogłoby to obciążyć nasze włosy i trudno byłoby później stwierdzić, który kosmetyk to spowodował. Zachęcam do rozważnego podchodzenia do tematu i przede wszystkim obserwacji. Osobiście jestem zwolenniczką metod naturalnych takich, jak oleje.