Warto przeczytać również: 

Co zrobić żeby twój makijaż był trwały?
Makijaż urodzinowy - najlepsze pomysły
Makijaż z konturowaniem twarzy
Jak ukryć zmarszczki makijażem

jak_czyścić_pędzle_do_makijażuBrudne pędzle do makijażu przechowują w sobie resztki starej kosmetyki i przenoszą na skórę zarazki i bakterie za każdym razem, kiedy z nich korzystasz. Jednak można tego uniknąć, jeśli regularnie czyścić pędzle do makijażu. Ponadto, czyszczenie pędzli po malowaniu poprawi jakość makijażu, bo gdy pędzle do makijażu wyschną, będą jak nowe i kosmetyki będą mieli czyste i naturalne kolory. W tym artykule przejrzymy się kilku sposobom tego jak czyścić pędzle  do makijażu po malowaniu.

Jak często należy czyścić pędzle do makijażu?

Teraz, gdy wiemy, że pędzle do makijażu, jak i wszelkie inne narzędzia do wizażu potrzebują obowiązkowej pielęgnacji, powstaje następne pytanie: jak często należy przeprowadzać zabieg czyszczenia pędzli, po każdym malowaniu czy rzadziej? Jeśli mówimy o codziennym użytkowaniu, to częstotliwość czyszczenia pędzli określają poniższe czynniki:

Czynnik nr 1. Zastosowanie pędzla

Pędzle używane do makijażu brwi i powiek, należy czyścić raz na trzy dni.
Aplikator przeznaczony do pudru, różu, bronzera, a także podkładu – nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Pędzel do eyelinera – po każdym użyciu (aby chronić błonę śluzową przed zakażeniem).

Czynnik nr 2. Rodzaj czyszczenia pędzli

Nawierzchniowe czyszczenie pędzli (gdy pędzel przetarty jest zwykłą higieniczną szmatką, zwilżoną dezinfektorem) kosmetyczki zalecają wykonywać po każdym użyciu.
Głębokie czyszczenie pędzli (z zastosowaniem wody i specjalnych środków czyszczących) – nie rzadziej niż raz na 3-7 dni.

Czym i jak będziemy czyścić pędzle do makijażu?

Spójrzmy teraz na to, jak dokładnie powinien przebiegać proces czyszczenia pędzli po malowaniu. Pamiętaj, iż niewłaściwa pielęgnacja nie mniej szkodzi pędzli niż jej brak. Nieprawidłowe czyszczenie sprawia iż włosie intensywniej wypadają.

Uniknąć takiego scenariusza pomagają - specjalne środki czyszczące (brush cleaner), w których pędzel do makijażu należy zostawić na chwilę przed płukaniem w ciepłej wodzie. Ale praktycznie każda kosmetyczna marka ma podobne środki do czyszczenia pędzli, i kupować pod każdy pędzelek oddzielny balsam lub szampon nie ma potrzeby. Dobrze umyć pędzle do makijażu w domowych warunkach jest możliwe i za pomocą zwykłych dostępnych każdemu narzędzi.

  • Spray do czyszczenia pędzli do makijażu

Takie spraye są niemal we wszystkich profesjonalnych liniach różnych marek kosmetycznych — Sigma, MAC i inne. Głównym zadaniem takich środków jest codzienna pielęgnacja pędzli i  usunięcie drobnych zanieczyszczeń, a także dezinfekcja narzędź przed użyciem (zwłaszcza jeśli trzymasz pędzle w otwartym miejscu — na przykład w wazoniku na toaletce). Więcej o prawidłowym przechowywaniu kosmetyków czytaj tutaj.

jak_czyścić_pędzle_do_makijażu

  • Czyszczenie pędzli do makijażu mydłem

Lepiej używać mydła, bez barwników i ostrych zapachów. Zmocz pędzelek wodą, odłóż na uzyskanie piany pędzelek, póżniej zacznij delikatnie prowadząć włosiem wzdłóż piany. Zauważysz, że brud i kosmetyki zaczną się rozpuszczać i wychodzić. Starannie opłucz pędzel pod bieżącą wodą i zostaw pędzel do wyschnięcia. W razie potrzeby powtórz procedurę jeszcze raz. Delikatnie wyciśnij pędzelek i pozostaw go do wyschnięcia na ręczniku przez około 6-8 godzin.

  • Czyszczenie pędzli do makijażu dziecięcym szamponem

Szampon dla dzieci, z reguły różni się dość naturalnym lub co najmniej neutralnym składem. To jest bardzo ważnym czynnikkiem dla pędzli z naturalnego włosia, które, niestety, lubią i wypadać.

Ssij pędzla, nałóż na pędzel niewielką ilość szamponu. Wykonuj pędzlem miękkie okrężne ruchy, tworząc pianę. Kontynuuj, dopóki nie zauważysz, że kosmetyki i brud z pędzla wyszły na zewnątrz. Wypłukaj pędzel w ciepłej wodzie. Delikatnie wytrzyj ręcznikiem i zamontuj pędzle na suszenie.

Jak czyścić gąbkę do makijażu?

Gąbka jest jednym z najważniejszych narzędzi do makijażu, więc utrzymanie jej w czystości jest naprawdę konieczne. To pomoże pozbyć się nadmiaru kosmetyków i bakterii. Gąbki do makijażu należy myć po każdym użyciu. Najlepiej radzi sobie z gąbkami do makijażu zwykłe mydło.
Kosmetyczki polecają prać gąbkę do makijażu bezpośrednio przed makijażem w gorącej wodzie. Raz w tygodniu gąbkę trzeba moczyć –  zostawiać w mydłe na 10-15 minut, dla zniszczenia bakterii.

Nie zapominamy i o suszeniu pędzli do makijażu

jak_czyścić_pędzle_do_makijażuJeśli nie chcesz co miesiąc wydawać pieniędzy na nowy zestaw pędzli, musimy nauczyć się nie tylko czyszczeniu pędzli do makijażu, ale i suszyć je w odpowiedni sposób. Wydawałoby się, jakie tutaj mogą być mądrości?

Zobaczcie sami:

  • Po pierwsze, pod zakaz trafiają suszarki do włosów, baterie, grzejniki i inne źródła ciepłego powietrza. Jeśli nie chcesz, aby po dwóch-trzech czystkach włosie stały się bardziej kruche, należy suszyć je tylko w sposób naturalny.
  • Po drugie, podczas suszenia pędzle powinny być umieszczone nie poziomo, a pod niewielkim kątem. Tak woda nie dostanie się w żelaznego uchwytu i nie będzie mógła rozpocząć swoje niszczycielskie procesy.

Wszystko jedno z którego narzędzia do makijażu korzystasz (z gąbki czy pędzla do podkładu), wszytskie rzeczy, które mają kontakt ze skórą - muszą być czyste. Nie zaniedbuj czyszczeniem pędzli po malowaniu i pielęgnuj swoje narzędzia regularnie.

A czy ty wiesz o tym, jak czyścić pędzle do makijażu? W jaki sposób to robisz? Podziel się opinią w komentarzach!
Przeczytaj nasze najnowsze wpisy na stronie głownej Pretty Lady - Blog kosmetyczny.