Wakacyjna apteczka dla dziecka – najważniejszy atrybut każdej podróży, niezależnie od miejsca i warunków pobytu. Aby apteczka na morze z dzieckiem była maksymalnie kompaktową, trzeba zaopatrzyć się w wygodną torebkę lub skrzynię, w których wygodnie i bezpiecznie można chronić leki.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Tak jak większość leków, zaleca się przechowywać w temperaturze od +15 do +25 stopni Celsjusza, najlepiej zaopatrzyć się w thermo-torebkę.

Ważne jest, aby pamiętać, że we wszystkich przypadkach należy ściśle przestrzegać podanych w ulotce jednorazowe i dobowe dawki, a także nie łączyć leków na własną rękę.

Leki i środki pierwszej potrzeby dla dziecka

Przede wszystkim, apteczka na wyjazd za granicę z dzieckiem ma się składać z takich leków jak: nadtlenek wodoru, zielonka, środki na oparzenia (Panthenol), bandaże, wata, bakteriobójcze plastry, termometer, krem z filtrem przeciwłonecznym SPF 50.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

W szczególności, zielonka, bandaż i wata potrzebne do leczenia ran i otarć. Nadtlenek wodoru jest używany jako środek do przemywania ran, płukania przy zapaleniu jamy ustnej, do obróbki pierścienia pępowinowej noworodka. Jeśli dziecko jest bardzo małe, do czyszczenia uszu i nosu lepiej używać cienkich wici z waty. Patyczki do uszu mogą przypadkiem urazić niemowlaka.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą leków przyjmowanych na stałe.

Jakie leki na wakacje dla niemowlaka?

Przed wyjazdem na urlop warto przygotować również środki przeciwgorączkowe. Wysoka temperatura ciała – zjawisko powszechne podczas dziecięcych chorób. Na gorączkę dzieciom można dawać przeciwgorączkowe leki na podstawie paracetamol (panadol) i ibuprofenu (nurofen). Są one dostępne w postaci tabletek, syropów, czopek. Dzieciom poniżej 12 roku życia nie wolno podawać aspiryny.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Na przeziębienie skutecznie działają:

  • przeciwwirusowy środek: Viferon (świece);
  • spraye do leczenia zapalonego gardła: Tantum VerdeHeksetydyna;
  • krople od kataru (w zależności od stanu dziecka należy wybierać albo krople zwężające naczynia – Nasivin SensetiveSanorinOtriwin, albo przeciwzapalne – Protagol, albo antybakteryjne – Izofra);
  • rozgrzewające maści: Dr Pto, Gwiazdka;
  • krople do uszu: Otipaks (tak jak zapalenie ucha środkowego często komplikuje przeziębienia).

Jaki krem BB wybrać? Najlepsze BB kremy na rynku

Jakie środki żolądkowo-jelitowe zabrać ze sobą?

Koniecznie należy mieć w apteczkę przeciwbiegunkowy lek, który jest dozwolony dla dzieci, na przykład, SmectaImodium. Również apteczka rocznego dziecka musi zawierać adsorbenty — zwykły węgiel, enterosgel. Także środki na odwodnienie organizmu biegunką i wymiotami (Regidron). Od zaparć dzieci uratują Forlaks i Duphalac. A wspierać mikroflorę jelit pomoże Linex.

Przygotować żołądek malucha do "nowych okoliczności" może profilaktyka w postaci herbaty z rumianku.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Korzyści i szkody rumianku. Dlaczego warto pić herbate rumiankową a dlaczego nie.

Leki przeciwhistaminowe dla malucha

Niezależnie od tego, czy dzieci lub inne członkki rodziny mają alergii, zaleca się, aby kupić leki przeciwhistaminowe. Przecież w obcym kraju może wystąpić reakcja alergiczna na kurz, kwiaty, wodę i inne potencjalne alergeny. Jeżeli jest możliwość, najlepiej skonsultować się z alergologiem, który poleci odpowiednie dla twojego dziecka leki na alergię.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Polecane preparaty: Syrop Zyrtec, Fenistil w kroplach) , Fenistil-żel (od świądu i obrzęków po ukąszeniach owadów). Uchronić dziecko przed ukąszeniami owadów pomogą Chicco Spay i Gardex.

Ciąża a farbowanie włosów. Czy warto ryzykować?

Środki na ząbkowanie

Uwolnić dziecko od dyskomfortu z powodu ząbkowania pomogą Calgel, homeopatyczne tabletki Dentakind i świece Virbucol.

Rodzaje sukienek 2018 – modne fasony, kroje i wzory

Ważne zalecenia

  1. Jeśli podróżujesz za granicę, wcześniej zapytaj, jakie leki w tym kraju można kupić bez recepty i czy ważna tam będzie polska recepta, sporządzona w języku łacińskim.
  2. Ilość leków i materiałów opatrunkowych musi koniecznie zależeć od liczby dzieci – jak gdyby zachorowały wszystkie dzieci jednocześnie.
  3. Zabrać ze sobą należy tylko te leki, które zostały sprawdzone w praktyce: to, co dziecko brało wcześniej i mu pomogło.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Wakacyjna apteczka dla dziecka w pewnym stopniu budzi pewność, że w razie nieprzyjemnej sytuacji zdrowotnych pod ręką zawsze będzie wymagany środek leczniczy. Dlatego jednym powodem do niepokoju podczas podróży z dzieckiem u rodziców będzie mniej.
Przed podaniem dziecku leku, należy uważnie przeczytać instrukcję i nie wolno przekraczać zalecanej dawki.