Konieczność noszenia maseczek ochronnych jest prawdziwym wyzwaniem dla skóry twarzy. Kosmetolodzy już nazwali wysypki i podrażnienia spowodowane długotrwałym stosowaniem maseczek terminem "maskne". Wiemy, co pomoże uniknąć tego problemu i jak postępować, jeśli skóra zdążyła już zareagować negatywnie na główny środek ochrony osobistej w 2020 roku.

Skora pod maseczką jest podrażniona. Dlaczego tak się dzieje?

Jak donosi Amerykański Portal Medyczny health.com: maskne to trądzik, który powstaje w miejscach tarcia lub nacisku maseczki na skórę. Przed pandemią niektórzy sportowcy doświadczyli podobnej formy podrażnienia z powodu potu, ciepła i tarcia w hełmach i sprzęcie. A teraz sami coraz częściej widzimy to z powodu długotrwałego noszenia maseczek i efektu pocenia się skóry, zwłaszcza gdy za oknem są upały.

skora-pod-maseczka-4

Ponadto, gdy oddychasz przez kilka godzin w maseczce ochronnej, w środku powstaje zwiększona wilgotność, która staje się wylęgarnią trądziku, szczególnie jeśli Twoja skóra jest na to podatna. Zablokowanie porów prowadzi do powstawania zaskórników.

Czarne wagry na nosie. Inne sposoby walki.

Jak można zapobiec maskne? 

Aby zapobiec możliwym nieprzyjemnym konsekwencjom, zaleca się zmiana maseczek tak często, jak to możliwe, aby nie gromadziły się na nich zarazki. Jeśli mówimy o maskach jednorazowych, zmieniaj je co dwie godziny. Jeśli używasz masek wielokrotnego użytku, monitoruj ich higienę-pierz po każdej aplikacji (codzienne mycie, a następnie prasowanie gorącym żelazkiem) — i pamiętaj, że nawet takie maski nie są wieczne i wymagają wymiany. Lekarze nalegają, abyśmy traktowali maskę jak bieliznę-co oznacza, że kwestie czystości i higieny powinny być przestrzegane w stu procentach. Wtedy skóra pod maseczką i nie tylko będzie wyglądała o wiele lepiej.

Dermatolodzy uważają maski wykonane z naturalnej bawełny lub jedwabiu za optymalny kompromis, ponieważ pozwalają skórze oddychać.

skora-pod-maseczka-3

Po użyciu maski wytrzyj twarz wacikiem zwilżonym chlorheksydyną. To rozwiązanie nie wysusza skóry i ma działanie antyseptyczne.

Pielęgnacja skóry w okresie noszenia maseczek

Pierwszy i główny krok, który pomoże polepszyć jakość twojej skóry pod maseczką, to odpowiednia ochrona. Uprość codzienną pielęgnację skóry. Zostaw tylko to, czego potrzebujesz: najbardziej delikatny płyn do mycia bez mydła i łagodny, bezzapachowy środek nawilżający. W takim przypadku działa zasada "im mniej, tym lepiej".

skora-pod-maseczka-2

Kolejny dobry powód, aby używać mniejszej liczby produktów - maska ochronna zwiększa penetrację produktów do komórek skóry. Jest to tak zwany efekt okluzji i na pewno widziałaś go w akcji, jeśli na przykład przynajmniej raz leczyłaś suchą, popękaną skórę stóp, nakładając wazelinę i nosząc skarpety przez całą noc. Jeśli na skórze występuje "przedawkowanie" środków, tworzy to efekt ciasta francuskiego i zwiększa ryzyko zatkania porów — co oznacza, że na wyjściu pojawi się trądzik lub pryszcz.

Maseczka do twarzy domowa czy kupiona w sklepie - która jest skuteczniejsza

Jeśli maskne nie można było uniknąć, należy go traktować w ten sam sposób, co zwykłe lokalne wysypki. Zastosuj kwas salicylowy lub glikolowy na dotknięte obszary lub środki punktowe z cynkiem i siarką, które nakładają się na poszczególne pryszcze. W bardziej wyraźnych przypadkach maskne odpowiednie są produkty z nadtlenkiem benzoilu. Ale oczywiście samoleczenie w tym przypadku nie jest właściwe: tylko specjalista może podać konkretne recepty i dopasować odpowiednią pielęgnację.

skora-pod-maseczka-1

Daj pierwszeństwo markom dermokosmetyków. Zazwyczaj ich formuły mają już wszystko, czego potrzebujesz do problematycznej skóry skłonnej do podrażnień i trądziku. Opcje win-win-CeraVe, Eucerin, Bioderma, La Roche-Posay.