BB krem a podkład - który produkt jest lepszy dla twojej skóry?

Pewnie musiałaś chociażby raz w życiu stanąć przed wyborem decydując pomiędzy BB krem'em a podkład'em. BB kremy posiadają wiele unikalnych właściwości, które odróżniają je od innych tonujących środków. Główną cechą BB kremów jest ich wielofunkcyjność, które pełnią jednocześnie funkcje pielęgnacyjne, lecznicze, maskujące i ochronne.

bb krem a podkład

Każda nowoczesna kobieta regularnie robi makijaż, korzystając z podstawowych narzędzi kosmetycznych (m.in. podkładu, bazy pod makijaż, tuszu do rzęs, błyszczyku, szminki, cieni do powiek). Zestaw narzędzi do makijażu jest ogromny, ponieważ przemysł kosmetyczny nie stoi na miejscu, a ciągle się rozwija. Chyba najbardziej popularnym produktem kosmetycznym jest podkład. Ostatnio pojawiło się bardzo dużo rodzajów i modyfikacji podkładów do twarzy, w tym również BB krem. Czytając różnorodne opinie i recenzje w internecie każda z nas zamyślała się na chwile nad tym który kosmetyk wygrywa w walce o pierwszeństwo pod tytułem: " BB krem a podkład".
Przeczytaj również:
Aparat ortodontyczny od środka, niewidoczny i komfortowy

BB krem a podkład do twarzy> Podkład

Podkład do twarzy jest klasycznym narzędziem do maskowania niedoskonałości. Dobry podkład do twarzy pomaga zamaskować nie tylko drobne wady, ale i walczy z maskowaniem głębokich zmarszczek i cięć na skórze. Porównując BB krem a podkład można od razu zwrócić uwagę na to, że podkład nie wyróżnia się wielofunkcyjnością i nie pełni szeregu ważnych funkcji.

BB krem a podkład

Rodzaje podkładów

Według typu skóry, istnieją następujące rodzaje podkładów:

 1. Dla suchej skóry. Taki podkład zawiera nawilżające składniki, które nasycają suchą skórę wilgocią. Przed nałożeniem podkładu na suchą skórę zaleca się zastosować krem na dzień.
 2. Dla tłustej skóry. Podkład do tłustej skóry nie zawiera olejów, które przyczyniają się do zatkania i bez tego zatkanych porów. W skład mogą wchodzić kwasy. Jednocześnie taki podkład ma efekt matujący.
 3. Dla problematycznej skóry. W skład wchodzą składniki antybakteryjne, które wysuszają wysypki i wspomagają ich gojeniu.
  Dla skóry normalnej. Pasuje większość podkładów do twarzy, które można znaleźć w sklepie.

Zalety podkładu do twarzy:

 • Wyrównuje koloryt i strukturę skóry.
 • Maskuje przebarwienia, blizny, znamiona i zmarszczki.
 • Ukrywa pryszcze, co robi je mniej zauważalne.
 • Zimą chroni przed wiatrem, a latem przed szkodliwym promieniowaniem UV.
 • Nadaje twarzy naturalny relief.

bb krem a podkład

Minusy podkładu do twarzy:

 • Całkowicie pokrywa skórę, nie dając jej możliwości oddychać
 • Zatyka pory.
 • Może powodować łuszczenie się i odwodnienie.

Rzecz w tym, że nawet najdroższe, nawilżające i lekkie podkłady do twarzy nie pielęgnują skórę. W najlepszym przypaku są dla niej bardzo szkodliwe. Do tego wszystkiego dużym problemem jest znaleźć podkład do twarzy z SPF30 (a przecież wiadomo, że z ochroną poniżej SPF20 skóra szybciej starzeje, nawet w zimie). Czyli, aby chronić, nawilżać i pielęgnować skórę, musimy nakładać wiele różnych kosmetycznych warstw na twarz — nawilżający krem, bazę pod makijaż, podkład do twarzy, a z góry jeszcze środek ochronny.

BB krem a podkład> BB krem

BB krem a podkład

BB krem jest kosmetykiem rewolucyjnym, który rozpoczął swoją karierę w Europie na początku 2012 roku. O wiele wcześniej pojawił się ten produkt na rynku azjatyckim. Azjatyckie dziewczyny rzetelnie dbają o swoją skórę, stosując różnorodne metody pielęgnacji skóry. Więcej o azjatyckiej pielęgnacji w naszym artykule.

Czym że jest BB krem? Można powiedzieć, że jest on pochodna zwykłego podkładu do twarzy, ale z bardziej zaawansowanymi funkcjami. BB krem jest swoistą aktualizacją znanego wszystkim podkładu, z bardziej ulepszonymi funkcjami. Krem BB jest kombinacją maskującego i nawilżającego środków do twarzy, którzy mają odmładzający,leczniczy i wybielający efekt. Jaki BB krem wybrać? - czytaj w naszym specjalnym artykule.

Rodzaje BB kremów

BB krem a podkład

Zgodnie z przeznaczeniem kremy BB mogą być:

 • Wielofunkcyjne. Radzą sobie z dużą liczbą zadań. Bardzo często można je rozpoznać po napisie "5w1".
 • Nawilżające. W skład wchodzi du,ża część kremu nawilżającego, dlatego nie tylko usuwają niedoskonałości, ale i eliminują potrzebę stosowania kremu nawilżającego.
 • Długotrwale. Przeznaczone są dla skóry tłustej. Zmniejszają połysk i nie wymagają regularnego nakładania pudru, aby ukryć przejaw sebum.
 • Plusy BB-kremu
  - Wielofunkcyjność. W przeciwieństwie do zwykłego podkładu , wykonuje szereg funkcji.
  - Nie wymaga nałożenia bazy pod makijaż.
  - Wykonuje funkcję nawilżającą, eliminuje łuszczenie i podrażnienie.
  - Odżywia skórę.
  - Leczy i usuwa stany zapalne.
  - Walczy z przejawami zmarszczek.
  - Rozjaśnia, zmniejsza widoczność przebarwień.
 • Minusy BB-kremów
  - W skład wchodzi silikon, dzięki któremu skóra zyskuje odporność, ale niestety nie oddycha. 
  - Jeśli nie zmywać krem BB jego resztki gromadzą się w porach i wywołać stan zapalny.
  - Do usuwania BB-kremu są wymagane specjalne środki do demakijażu na bazie olejów, które są w stanie rozpuścić silikon.
  - Wysoka cena.
  - Mały wybór odcieni BB kremu.

Zalecenia końcowe: BB krem a Podkład


Nie można jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Wybierając pomiędzy BB kremem a podkładem pamiętaj o tym, że:

 • BB krem jest produktem wielofunkcyjnym, a podkład wykonuje tylko jedną funkcje - maskuje niedoskonałości.
 • Podkład lekko się zmywa, a BB krem potrzebuje specjalnego  środka do demakijażu na bazie olejów.
 • Podkład jest kosmetykiem na każdą kieszeń, natomiast BB krem jest sporo droższy.
 • Odcieni podkładów jest mnóstwo, napewno będziesz mogła dobrać odpowiedni swojej skórze odcień. BB krem najczęściej występuje w kilku odcieniach.
 • Przed nałożeniem podkładu musisz stosować bazę pod makijaż. BB krem ma w sobie krem nawilżający, pełniący funkcje bazy.
 • Podkład tylko maskuje zmarszczki. BB krem rozjaśnia skórę, walczy z przejawami zmarszczek.
 • Podkład idealnie nadaje się do suchej i normalnej skóry, BB krem pasuje posiadaczkom tłustej lub mieszanej.

Jeśli chodzi o wybór kosmetyków dla twojej skóry, nie ma dobrych lub złych wyborów. Najważniejsze jest znaleźć taki produkt, który działa najlepiej dla ciebie. Więc zapamiętaj nasze  wskazówki i nigdy nie miej kłopotu z wyborem środku tonującego dla twarzy.