Zastanawiając się, jak dobrać poprawnie grzywkę do kształtu twarzy można szybciej zdecydować się na konkretną opcję. Dla owalnej, trójkątnej, kwadratowej i innych typów twarzy pewne fryzury idealnie nadają się, a niektóre – tylko podkreślają wady.

Aby dowiedzieć się, jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy, osiągniesz 90% sukcesu w celu doboru odpowiedniego rodzaju. Wtedy zostanie zastanowić się tylko, czy twoje włosy kręcą się i czy chcesz zrobić twarz bardziej szczupłą lub odwrotnie szerszą.

Jak określić kształt twarzy?

W zasadzie istnieje sześć typów twarzy: owalna, okrągła, trójkątna, kwadratowa, w kształcie serca i diamond-shape (w postaci diamentu). Aby prawidłowo określić kształt twarzy, trzeba wziąć lustro i odpowiedzieć na trzy pytania naszego artykułu. Określając swój typ, łatwiej ci będzie wybrać nową fryzurę i stylizację, a także zrobić odpowiedni makijaż, aby ukryć  i podkreślić walory twojej twarzy.

grzywka do kształtu twarzy

 • Zebrać włosy w kok i mocno zabezpieczyć je, aby nie przeszkadzały.
 • Zmierzyć długość twarzy – od podstawy podbródka aż do początku linii włosów.
 • Podzielić powstałą liczbę na trzy.
 • Następnie zmierzyć odległość od podstawy nosa (punkt pod czubkiem nosa) do dolnej części podbródka.
 • Porównać te dwie liczby.

Jeśli obie liczby są takie same, to należysz do owalnego typu. Jeśli druga liczba jest większa od pierwszej, to twój kształt twarzy kwadratowy lub wydłużony. Jeśli pierwsza liczba jest większa drugiej, coś ci wypadło albo "serce", lub "koło".

Komu pasuje grzywka?

Wiele kobiet dziś zadają sobie pytanie: "Jak sprawdzić — jaka grzywka mi pasuje?". W tym celu można skorzystać ze specjalnej aplikacji, w której można nałożyć na włosy dowolną grzywkę i eksperymentować z jej kształtem i kolorem, aby odtworzyć żądany efekt, ponieważ  fryzury z grzywką 2018 mają szereg zalet:

 • Poprawiają proporcje twarzy.
 • Przyciągają uwagę do oczu.
 • Ukrywają zmarszczki mimiczne na czole.

Warto przeczytać również:

Modne fryzury na krótkie włosy gorące trendy obecnego sezonu

Jakie krótkie fryzury damskie są aktualne w 2018?

Grzywka do kształtu twarzy

Nie można zapominać o tym, że wszystkie grzywki są różne, i nie ma jednej uniwersalnej opcji do wszystkich rodzajów twarzy. Spośród mnóstwa opcji grzywek, takich jak grzywka prosta, skośna, grzywka w formie łuku, możemy wybrać coś właściwego dla siebie. Poniżej przedstawiamy porównanie grzywek  i kształtów twarzy:

 • Owal. To uniwersalny typ, do którego pasują prawie wszystkie rodzaje grzywek. Rób wybór na podstawie innych kryteriów, na przykład, cel (wyszczuplić twarz grzywką, podkreślić policzki).
  grzywka do kształtu twarzy

Jeśli rysy twarzy raczej owalno-prostokątne, warto unikać krótkich włosów u czoła, tak jak oni tylko wydłużają twarz.

 • Koło. Właścicielkom tego typu twarzy rzadko pasują grzywki, ale można eksperymentować z bardzo krótką grzywką lub asymetrycznymi modelami, które pomogą optycznie wydłużyć twarz.
  grzywka do kształtu twarzy

Jasno wyrażony okrągły kształt – nie jest najlepszym rozwiązaniem dla takiej fryzury. Albo zrezygnować z tego rozwiązania, albo wybierać krótkie lub postrzępione opcje.

 • Trójkąt. Najlepszym rozwiązaniem staną się gęste grzywki do poziomu brwi. Można również dać pierwszeństwo niegęstym grzywkom w formie łuku, które uzupełniają i romantyczny i biznesowy styl. Oni pomogą złagodzić kanciaste rysy twarzy, jeśli takie istnieją.
  grzywka do kształtu twarzy

Gładkie kosmyki u czoła mogą podkreślić ostrość podbródka, lepiej ich unikać.

 • Kwadrat. Odpowiednim rozwiązaniem będą asymetryczne modele grzywek, które pozwolą złagodzić kąty i zrobić proporcje bardziej poprawnymi.
  grzywka do kształtu twarzy

Długich prostych włosków u czoła warto unikać, ponieważ mogą one podkreślić niezręczność.

Najmodniejsze fryzury damskie 2018

Grzywka odpowiednia do rodzaju włosów

 1. Struktura
 • Kręcone i falowane. Idealną opcją będzie cieniowana grzywka z lekkim wydłużeniem. Chcesz, aby idealnie proste kosmyki zakrywały wysokie czoło? Należy je ułożyć i wyprostować prostownicą.
  grzywka do kształtu twarzy
 • Kręcone. Jeśli loki są bardzo niegrzeczne, od grzywki warto zrezygnować lub regularnie korzystać ze środków do stylizacji włosów i prostownicy. Więcej o pielęgnacji kręconych włosów w artykule
 1. Zakres pracy gruczołów łojowych
 • Tłuste. Przy tym rodzaju włosów i skóry twarzy, włosy będą absorbować sebum nie tylko u odrostów, ale i od styku z czołem. Lepiej wybrać przestrzenną (np. wydłużoną połówkową) opcję, rezygnując z prostej grzywki.

grzywka do kształtu twarzy

 • Suche. Zazwyczaj są lżejsze i przewiewne, dlatego dobrze nadają się do nich stopniowe fryzury typu kaskada z rozstrzępioną grzywką. Należy jednak unikać zbyt odległych od siebie końcówek.

Stylowe fryzury damskie 2018: top 20 stylizacji dla każdego wieku