Zabiegi na oczyszczanie organizmu, inaczej "detox", stały niezwykle popularne wśród wielu ludzi, którzy chcą uporządkować swoje zdrowie i przedłużyć młodość. Zwolennicy tych licznych metod, polegających na przeprowadzeniu lewatywy, specjalnych zabiegów, przyjęć wywarów i naparów z ziół, głodówek lub diet, uważają, że te sposoby pomagają pozbyć się toksyn, dają energię, promienny wygląd i zapobiegają rozwojowi wielu chorób, w tym raka.

oczyszczanie organizmu

Czy tak jest? W tym artykule zapoznamy się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami o oczyszczeniu i naukowymi faktami, które otworzą zasłonę nad niektórymi pseudo naukowymi podejściami do takiego odzysku i wskażemy drogę do właściwego oczyszczania organizmu. Dane te pomogą ci uniknąć błędów i zapobiec rozwojowi powikłań.

Warto przeczytać również:

Jaka glinka do cery tłustej? Przepisy na maseczki z glinki

Najlepsze lakiery hybrydowe 2018! Na co warto wydawać pieniądze

Oczyszczanie organizmu – dlaczego detox jest tak popularny?

Większość psychologów twierdzi, że skłonność do oczyszczania organizmu doświadczają ludzie, którzy starają się w ten sposób rozwiązać nagromadzone wewnętrzne problemy psychologiczne. Innymi słowy, "adepci czystek" takimi swoistymi metodami próbują pozbyć się różnych doświadczeń i negatywnych myśli.

Rozważmy najczęstsze z nich:

  • ludzie, którzy odczywają zależność lub mają słaby charakter, poprzez oczyszczanie organizmu starają się pokazać niechęć do siebie lub po prostu stają się ofiarami reklam takich metod rehabilitacji;
  • ludzie konwulsyjnego typu uważają, że oczyszczanie organizmu pomoże im pozbyć się fobii i lęku;
  • ludzie-żonkile uważają, że taka metoda rehabilitacji pozwoli im dochodzić do siebie;
  • zbiorowe doświadczenie o konieczności przeprowadzenia czyszczenia, w odpowiedzi na poczucie winy za zanieczyszczenie środowiska naturalnego, która prowadzi do podświadomej zamianie pojęć i pojawienie się marzenia o "wielkim oczyszczeniu".

Warto przeczytać również:

Jak zrobić makijaż na rozszerzone pory? Znamy jak!

Najmodniejsze plecaki damskie na lato 2018

Mit nr 1: Detox – to nie zdrowo

Działa szkodliwie tylko ekstremalnie szybki "detox". W sumie detoksykacja – jest to naturalny dla organizmu proces, jest on zaprogramowany na samooczyszczenie, po prostu z nowoczesnym poziomem zanieczyszczenia i codziennego stresu nie ma czasu, aby poradzić sobie z nagromadzonymi w postępie geometrycznym toksynami, i detox-programy mają na celu w tym pomóc.

oczyszczanie organizmu

Oczyszczając organizm z toksyn, mamy obowiązek wypełnić go w witaminy i składniki odżywcze, dlatego w procesie detoksykacji trzeba trzymać się zdrowego odżywiania i brać witaminy. Podczas detoksykacji staraj się "słuchać" swojego organizmu, dając mu potrzebny odpoczynek, poprawnie go karmić i opiekować się nim, i nie zamierzaj zrobić mu krzywdy – tylko zdrowie i korzyści.

Mit nr 2: Najlepsze oczyszczanie organizmu to głodówka

Musisz zrozumieć, że głodówka to straszny stres dla organizmu: w jednej chwili tracimy nie tylko zwykłe, ale w niektórych przypadkach nawet samego minimalne dzienne spożycie, a po powrocie do normalnego odżywiania, waga bardzo szybko się regeneruje.

oczyszczanie organizmu

Ponadto, podczas głodówki organizm najszybciej zużywa składniki odżywcze, wskutek czego natychmiast się psuje skóra, paznokcie, włosy, trawienie i wszystkie inne procesy w organizmie, a nagromadzone toksyny oddaje z niechęcią, i nawet, że jeszcze bardziej go truje, mimo że on i bez tego jest osłabiony.

Dlatego podczas detoksykacji zaleca się brać nutrienci i witaminy. Należy trzymać się zdrowego menu: więcej zielonych warzyw i owoców, mniej termicznie przetworzonej żywności; smoothie – nasze wszystko! I w żadnym razie nie rezygnuj z mięsa, jeśli jesteś do niego przyzwyczajona, po prostu zmień sposób przetwarzania (bez tłuszczu i ostrych przypraw, pierwszeństwo nadaj grillowanym potrawom): organizm powinien otrzymywać nie tylko błonnik i węglowodany, ale i białko, inaczej o pięknej sylwetce można zapomnieć.

20 inspiracji na owocowy manicure 2018

Mit nr 3: Detox – to szybko

Detox – jest to proces długotrwały, który wymaga poważnego podejścia i absolutnej pewności w swoim zdrowiu (najpierw należy sprawdzić przewod pokarmowy – w przypadku stanów zapalnych rozpoczynać detox nie można). Optymalny czas trwania detox-programy – 10 dni, za które organizm przechodzi wszystkie etapy oczyszczania i zdąży dojść do siebie.

oczyszczanie organizmu

Proces oczyszczania organizmu dzieli się na trzy części: na początku może pogorszyć się samopoczucie, zepsuć się skóra i nastrój, ponieważ organizm będzie przeżywać niecodzienny mu stres od intensywnego czyszczenia; potem stan się unormuje, i w ciągu ostatnich 3 dni z lustra będzie na ciebie patrzeć zupełnie nowy, zdrowy człowiek z błyszczącą skórą i oczami.

I w żadnym wypadku nie wolno rzucać swój nowy zdrowy styl życia za jeden dzień: efekt detoksu, jak po każdym beauty-zabiegu, należy zamocować, więc dalej trzymać się zdrowego stylu życia i brać witaminy.

Mit nr 4: Detox – to magiczna różdżka, korzystaj, kiedy tylko zechcesz!

Właśnie dlatego, że detox trwa dość długo i prowadzi organizm przez wszystkie etapy oczyszczania, to nie musi stać się twoim SOS-środkiem do natychmiastowego przemienienia przed urlopem lub ważnymi imprezami.

oczyszczanie organizmu

Nie można przekształcić detox w rutynę: istnieje ryzyko odzwyczaić organizm od samooczyszczania, kiedy on po prostu przestaje wydalać toksyny samodzielnie i będzie za każdym razem czekać interwencji. Optymalnym rozwiązaniem będzie przejść procedurę detoksykacji 4 razy w roku, co sezon, kładąc nacisk na marzec (po zimie organizm jak nigdy potrzebuje oczyszczenia).

Jeśli trzeba szybko doprowadzić się do bardzo dobrego stanu, odwiedź masażysty lub skorzystaj z jednego z preparatów kosmetycznych, który ma natychmiastowe działanie.

Mit nr 5: Sporządzić detox program można samodzielnie.

Sporządzić detox-program może tylko specjalista, powołując się na twoich celach i funkcjach organizmu. Istnieje mnóstwo programów oczyszczania organizmu, każda z których ma na celu w konkretny sposób wpłynąć na organizm.

oczyszczanie organizmu

Na przykład, istnieje detox na bazie warzyw, w których dużo błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Warzywa można wycisnąć, lub przetworzyć w blenderze, aby uzyskać soki lub koktajle, dzięki czemu układ pokarmowy prawie nie będzie się męczył.

Istnieją owocowe i jagodowe detox-programy. Ale w tych produktach jest znacznie mniej błonnika i więcej cukru, dlatego zazwyczaj owoce i jagody starają się połączyć z warzywami.

A co ty myślisz o oczyszczaniu organizmu? Rozbiłaś osobiście któreś z wyżej wymienionych mitów? Podziel się opinią w komentarzu!

Redaktorka - Kasia Blyzniuk