Jakie błędy hamują odchudzanie i czego trzeba się pozbyć na drodze do sylwetki twoich marzeń – dowiadujemy się w tym artykule.

Zaczęłaś aktywnie przygotowywać się do sezonu strojów kąpielowych i mini-spódniczek, usiadłaś na surową dietę, zrezygnowałaś ze słodkiego i nie tylko, a wyniki cię nie cieszą? Wszystko dlatego, że najprawdopodobniej robisz najpopularniejsze błędy w odchudzaniu! Postanowiliśmy zorientować się w kwestii, jak schudnąć bez błędów w odżywianiu i uprawianiu sportu i oto 5 najbardziej popularnych z nich. Zapamiętaj, aby wszystkie twoje wysiłki nie były daremne.

Najpopularniejsze błędy w odchudzaniu: Nie jeść po 18, żeby schudnąć

Jeden z najbardziej powszechnych błędów, który nie raz był obalony przez dietetyków, ale do tej pory nadal istnieje w naszym społeczeństwie, mówi o tym, że nie należy jeść po 18. Jednak zasady odżywiania przy odchudzaniu są zupełnie inne. Według badania dietetyków Stephanie Makson i Cassie Björk, opublikowanym w czasopiśmie Time, takie eksperymenty mogą być brzemienne nie tylko dla odchudzania, ale i zdrowia w ogóle. Wyniki wykazały, że jeśli nie jeść wieczorem na długo przed snem, rano nawet od suchara będzie gwałtowny skok cukru we krwi. Poza tym takie skoki cukru – prosta droga do cukrzycy.

najpopulariejsze-bledy-w-odchudzaniu-1

Jak naprawić: jeśli zapytasz jakiegokolwiek wykwalifikowanego dietetyka nie tylko o tym, co można jeść przy odchudzaniu, a i o której powinien być ostatni posiłek, dobry fachowiec powie, że to musi być nie później niż 2-3 godziny przed snem. Staraj się jeść nie później niż do 19:00-20:00, a później, jeśli poczujesz silne uczucie głodu, wypij szklankę kefiru, zjedz trochę twarogu albo zrób lekką sałatkę z warzyw biało-zielonego koloru.

Instagramowe pomysły na zdrowe śniadanie – TOP inspiracje

Pijesz zbyt dużo wody

Jeszcze jeden popularny błąd, który utrudnia odchudzanie, ─ spożywać wodę w dużych ilościach. Nadmiar płynu w organizmie – dodatkowe obciążenie na układ sercowo-naczyniowy, tarczycę i nerki. Ponadto, nadmiar wody hamuje proces utleniania tłuszczu i tym samym hamując proces odchudzania. We wszystkim musi być równowaga.

najpopulariejsze-bledy-w-odchudzaniu-4

Jak naprawić: oblicz optymalną dla swojej wagi ilość wody dziennie na zasadzie, zalecanej przez Światową organizację zdrowia: 30 ml na kilogram masy ciała. Czyli 60-kg człowiek musi pić nie mniej niż 1,8 l dziennie.

Czy batony proteinowe są zdrowe? Rozbijamy mity

Nie doceniasz kaloryczność napojów

W twojej szklance kalorii może być tyle samo, ile i na talerzu. Szczególnie najbrzydszy w tej kwestii jest alkohol: według Departamentu zdrowia Wielkiej Brytanii, przeciętny pijący wino mieszkaniec w Anglii zużywa około 2000 kcal alkoholu co miesiąc, podczas gdy wypicie pięciu kubków lekkiego piwa w tygodniu ma do 44 200 kcal w roku. Badania wskazują, że w ogóle płynne węglowodany nie przyczyniają się do nasycenia, jak to czynią stałe pokarmy.

najpopulariejsze-bledy-w-odchudzaniu-2

Jak naprawić: duża część płynów, które pijesz, nie powinny zawierać kalorii: czysta woda, dietetyczne napoje bezalkoholowe, niesłodzone herbaty i kawy. Jeśli nie chcesz w ogóle rezygnować z napojów alkoholowych, zmniejsz kalorie, wybierając jasne piwo, wytrawne lub półsłodkie wino, a jeśli to alkohole, wybieraj mieszane z sokiem z cytryny lub wodą sodową. Ale pamiętaj, że alkohol powoduje przejadanie się.

Jak zacząć odchudzanie? Jakie metody odchudzania stosują blogerki?

Ograniczenie tłuszczu w diecie

Najpopularniejsze błędy w odchudzaniu nie mogą być tak popularne bez tego znanego błędu. Czujesz się nieźle, kupując niskotłuszczowy jogurt, jogurt z dopiskiem "light" lub twaróg 0% tłuszczu? Spieszę cię rozczarować: w chudych produktach nie ma nic zdrowego, nie nasycą one organizm w niezbędne substancje i spowodują niedobór witamin i mikroelementów pochodzących z żywności. To prowadzi do katastrofy w przemianie materii, zaburzenia żołądka, nieprawidłowej pracy jelit i ogólnego zmęczenia organizmu, dlatego ignorować spożycie tłuszczów ─ zły pomysł.

najpopulariejsze-bledy-w-odchudzaniu-3

Nasz organizm potrzebuje tłuszcze, aby wchłonąć i przyswoić witaminy, takie jak A, D, E i K, oraz regulować głód (są trawione wolniej niż węglowodany i białka, dzięki temu hamują głód). Również pomagają naszemu organizmowi utrzymać równowagę hormonów, a dla kobiecego ciała jest to szczególnie ważne.

Jak naprawić: potrzebny złoty środek między tłustymi i odtłuszczonymi produktami. Tłuszcze powinny wynosić 20-30% naszych codziennych kalorii. Jednak unikaj trans tłuszczów (w przetworzonych produktach) i zmniejsz spożycie tłuszczów nasyconych (takich jak w mięsie i produktach mlecznych). Zaufaj mono - i wielonienasyconym kwasom tłuszczowym (oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, awokado, ryby), przyczyniają się one do nasycenia i bardzo przydatne dla organizmu.

Picie oleju lnianego na odchudzanie – warto czy nie?

Marzysz tylko tym, jak szybko schudnąć

Wygórowane oczekiwania co do utraty wagi i nadmierny dążenie do ideału fizycznego kobiecej urody w obliczu blogerów i celebrytek – również często droga donikąd. Ostra rezygnacja z niektórych produktów, chaotyczne próby zmienić wszystko na raz, często okazują być mechanizmem spustowym nie tylko do stagnacji w odchudzaniu, ale mogą okazać się brzemienne dla stanu zdrowia, co zmusi cię do rezygnacji z tego planu na drodze do figury marzeń. Jeśli tracisz około 1 kg na tydzień – to normalne tempo dla zdrowego odchudzania. To samo dotyczy zbyt częstego sprawdzania wagi – ufaj zmianom w objętości i odbiciu w lustrze, a nie cyfrom na wadze.

najpopulariejsze-bledy-w-odchudzaniu-5

Jak naprawić: zbliżaj się mądrze do procesu redukcji masy ciała i stopniowo wnieś zmiany w swoje życie, aby organizm nie odczuwał stres. Na przykład, zacznij z przyzwyczajenia codziennie jeść zdrowe śniadanie (i w ogóle z przyzwyczajenia koniecznie mieć śniadanie!). Zamień szkodliwe przekąski ze sklepu na jabłko, kiwi lub pomarańczę jako przekąski, kawa z rogalikiem w przerwie między pracą –na  garść orzechów. Rano, zamiast spać dłużej, wstań pół godziny wcześniej i zrób kilka ćwiczeń.  Z czasem takie małe rytuały zamienią się w twoje regularne przyzwyczajenia.

Mamy nadzieje, że zapoznałaś się z tym, jakie najpopularniejsze błędy w odchudzaniu mogą stać na drodze do ładnej sylwetki i teraz wiesz, co masz robić.