Smog jest coraz częściej znanym i doskwierającym zjawiskiem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nasz kraj odnalazł się wśród liderów, wg stopnia zanieczyszczenia powietrza, a maski antysmogowe stały się elementem kapsułowej garderoby mieszkańców największych europejskich miast.

czy smog niszczy skóre i włosy

Można by rzec, że jego występowanie jest winą nieprzemyślanej działalności człowieka i prowadzi do samo destrukcyjnych zachowań wobec siebie samego i własnego środowiska  naturalnego. Jak jednak smog wpływa na nasze ciało i czy smog niszczy naszą skórę i włosy?

Balsam ujędrniający - co to jest i jak go stosować?

Czy smog jest szkodliwy?

Otóż warto zacząć od tego, czym jest smog i skąd się wziął. Smog jest bowiem zjawiskiem nienaturalnym, wywołanym przez ingerencję ludzką w środowisko i atmosferę. Otóż otwarcie mówiąc, smog to wszelkie zanieczyszczenia, zbierające się w powietrzu, wydzielane przez fabryki, domki prywatne czy samochody, które wraz z mgłą opadają na dół.

czy smog niszczy skóre i włosy

Smog ma wiele złych skutków działania na organizm ludzki. Najczęściej jednak mówi się o płucach, jednak warto zauważyć, że smog ma również realny wpływ na nasz wygląd, gdyż wpływa bezpośrednio na wygląd i kondycję naszych włosów i paznokci.

Jak wybierać kremy na odchudzanie i czy one działają?

Jak smog wpływa na skórę

Najbardziej wrażliwym i podatnym na zniszczenia przez smog miejscem jest skóra, a dokładnie cera. To po niej najbardziej widać zmiany wywołane pogorszeniem się jakości powietrza. Ciężkie metały, które znajdują się w smogu, wywołują stres oksydacyjny, który negatywnie wpływa na naszą skórę, przyśpieszając jej starzenie. Im większy stres, tym bardziej pogarsza się kondycja skóry. Nie można jednak nie zauważyć jaki wpływ na włosy ma smog.

czy smog niszczy skóre i włosy

Metale ciężkie i zanieczyszczenia, znajdujące się w powietrzu, zatykają pory i doprowadzają do zanieczyszczenia skóry, ponadto bardzo często wywołuje alergię. Skóra jest wówczas zbyt wrażliwa i nie prezentuje się najlepiej. Występują również wysypki.

Motywacja na odchudzanie - jak uzyskać i nie stracić w jeden dzień

Jak smog wpływa na włosy

Nie można jednak nie zauważyć jaki wpływ na włosy ma smog. Wywołuje uszkodzenie skóry głowy i łuski włosa. Osiadające się metale ciężkie często wywołują alergię lub sprawiają, że skóra jest słaba i atopowa. Wówczas włosy częściej wypadają i słabiej rosną.

czy smog niszczy skóre i włosy

Smog osiada również na włosach przez co nie tylko jest konieczność częstszego ich mycia, ale również szybciej się rozdwajają i są bardziej łamliwe.Takie uszkodzone lub naruszone włosy i paznokcie,wymagają dokładnej pielęgnacji i szczególnej ochrony, tak by mogły wrócić do swojego lepszego stanu.

Wakacyjna apteczka dla dziecka - lista najważniejszych środków

Czy smog niszczy naszą skórę i włosy? Co robić?

Walka ze smogiem opiera się głównie na walce z emiterami dymu i zanieczyszczeń, które przedostają się do powietrza. Są nimi samochody, piece centralnego ogrzewania. Oczywiście nie tylko one, gdyż ogromną rolę w powstawaniu smogu odgrywają fabryki i najróżniejsze wytwórnie.

Uchronić skórę przed smogiem można przy pomocy kosmetyków antyoksydacyjnych. W lokalnych drogeriach można znaleźć dużo takich kosmetyków, które nazywane są także „anti-aging”. Tego typu kosmetyki idealnie nawilżają i nawodniają skórę, a te działania są kluczowe w pielęgnacji zmęczonej skóry. Smog wysusza skórę, przez co niszczy się jej bariera ochronna i staje się ona sucha i szorstka.

czy smog niszczy skóre i włosy

Aktywny węgiel często nazywany jest hitem kosmetycznym, ponieważ podobno gąbce wchłania i wyciąga wszystkie zanieczyszczenia ze skóry.

Jak walczyć ze smogiem?

czy smog niszczy skóre i włosy

Jak jednak wiadomo, zawsze w kwestii naprawiania świata na większą skalę należy zacząć od siebie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie małych kroków we własnym otoczeniu i wśród własnych bliskich. By aktywnie brać udział w walce ze smogiem możesz:

  1. dbać o odpowiednie oczyszczenie swojego pieca, tak by nie zbierał się w nim brud, wydalany później w atmosferę wraz z dymem;
  2. nie palić w piecu żadnymi nieodpowiednimi substancjami takimi jak plastik i tworzywa sztuczne;
  3. jak najczęściej z samochodu przesiadać się w komunikację miejską lub na rower,jest to nie tylko zbawienne dla środowiska ale również dla własnego organizmu i kondycji.

czy smog niszczy skóre i włosy

We własnym zakresie możesz walczyć również ze złymi skutkami smogu na własnym ciele. By tego dokonać, wystarczy:

  • dbać o odpowiednie nawilżenie i ochronę cery, służą do tego odpowiednie kremy i preparaty;
  • nakrywać włosy, czapka lub kaptur zaciągnięty w trakcie przemieszczania się po mieście z widocznym smogiem uchroni twoje włosy od niepotrzebnych zniszczeń;
  • w przypadku silnego smogu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakładanie maski na twarz.

Oczyszczanie organizmu: popularne mity o detoksie

Walka ze smogiem zaczyna się od ciebie

Jak widać smog nie jest już tylko odległym zagrożeniem występującym tylko w wielkich miastach innych państw. Kwestia smogu coraz częściej i bliżej jest znana mieszkańcom polskich miast większych jak i tych nieco mniejszych. Jak wiadomo skoro jest to realny problem,należy odnaleźć realne formy rozwiązania tego problemu.

czy smog niszczy skóre i włosy

Nie odwracaj się więc od problemu i nie udawaj, że ciebie nie dotyczy. Warto bowiem zadać sobie pytanie jak smog działa na moje ciało oraz czy smog niszczy skórę i włosy. Gdy uświadomisz sobie skalę problemu, to najważniejsze jest by działać i zapobiegać kolejnym pogorszeniom we własnym organizmie.