Pasta do zębów na pryszcze pomaga likwidować drobne i większe krostki, gdy nie ma innego wyjścia z sytuacji, a usunąć pryszcz potrzeba już w tej chwili. Najlepszym rozwiązaniem w leczeniu trądziku pozostaje wizyta do dermatologa lub kosmetyczki i odpowiednia pielęgnacja twarzy. Natomiast szybko i bezboleśnie pozbyć się niechcianych krostek można dzięki domowym sposobom i składnikam, które są dostępne w każdym domu. Dziś przyjrzymy się bliżej metodzie usuwania pryszczy na twarzy – paście do zębów.

pasta do zębów na pryszcze

Leczenie trądziku pastą do zębów

Należy pamiętać, że trądzik czasami jest objawem jakiejś choroby. Wtedy istnieje tylko jedno narzędzie, które pomoże pozbyć się tego problemu – fachowe leczenie. Środek do czyszczenia jamy ustnej i zębów, jak każdy inny lek, w takiej sytuacji będzie bezsilny.

pasta do zębów na pryszcze

W innych przypadkach pasta na pryszcze naprawdę może pomóc poradzić sobie z problemem. Rzecz w tym, że w skład niektórych past wchodzą mentol i alkohol. Te dwa składniki mają przeciwzapalne, oczyszczające i wysuszające właściwości. Dlatego pasta do zębów skutecznie pomaga w likwidacji trądziku. Działa ona jak zwykły peeling. Najpierw otwiera pory, a następnie stamtąd wyciąga brud. Oprócz tego doskonale radzi sobie z bakteriami w jamie ustnej i na skórze.

pasta do zębów na pryszcze

Dla lepszego efektu przed użyciem trzeba rozparzyć twarz nad herbatą z rumiankiem lub innymi ziołami, które otwierają pory i umyć z odtłuszczającym balsamem.

Więcej o korzyściach i szkodach rumianku w naszym artykule.

Jaka pasta usuwa wypryski?

Żeby wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się trądziku za pomocą tego środka trzeba stosować odpowiedni rodzaj pasty. Nie każda pasta może rozwiązać problem wyprysków. W tym przypadku przy jej wyborze należy kierować się następującymi kryteriami:

 • Pasta powinna być w kolorze białym. Żaden inny odpowiednik tutaj nie pasuje.
 • Konsystencja powinna być zwykła, czyli nie płynna i nie twarda. Żelowa opcja będzie bezużyteczna w walce z trądzikiem.
 • Pasta powinna być bez efektu wybielania. Zazwyczaj producenci podają o tym informacje na etykiecie.
 • Idealnie nadaje się środek, w którego skład wchodzą wyciągi z ziół. Mogą to być rumianek, kora dębu, szałwia lub eukaliptus.
  pasta do zębów na pryszczepasta do zębów na pryszcze
 • Zawartość fluoru, mentolu i alkoholu powinna być minimalna. Sprawdzić to można, uważnie zapoznając się ze składem.
 • Lepiej wybierać tanią pastę. Ona zawiera mniejszą ilość składników chemicznych niż drogie produkty.

Znając wszystkie te zalecenia, nie będzie trudno dobrać pastę do zębów, która pomoże pozbyć się trądziku. O pozostałych skutecznych zabiegach na trądzik przeczytasz w artykule.

Jak stosować pastę na pryszcze?

Na początek należy upewnić się, że stosowanie pasty do zębów na trądzik nie jest przeciwwskazane. Szczególnych przeciwwskazań u tego narzędzia nie ma, ale uważać trzeba dziewczynom z wrażliwą i delikatną skórą, gdyż mogą pojawić się łuszczące obszary. Z tego samego powodu pasta do zębów na całą twarz się nie nakłada – tylko punktowo. W niektórych przypadkach na przykład, przy trądziku, można nanosić środek lokalnie, ale trzymać nie dłużej niż 30 minut. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja nakładania pasty do zębów krok po kroku:

 1. Na niewielkim obszarze skóry przeprowadzić test na reakcję alergiczną. Nanieść kroplę pasty i pozostawić na 25 min, po czym zmyć wodą.
 2. Umyć twarz ciepłą wodą. To pomoże poszerzyć pory. Jeśli czas pozwala, to zmoczyć ręcznik w gorącej (ale nie wrzątek) wodzie i trzymać go na twarzy 2-3 min. Dalej wytrzeć do sucha.
  pasta do zębów na pryszcze
 3. Wziąć trochę pasty. Wystarczy jednej kropli.
  pasta do zębów na pryszcze
 4. Nasmarować problematyczny obszar i pozostawić na 2 godziny. Jeśli nie ma skłonności do alergii, to czas można wydłużyć do 12 godzin. W tym przypadku, jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, to czas oczekiwania powinien wynosić zaledwie 10-15 minut, a najlepiej w ogóle powstrzymać się od tego rodzaju manipulacji.
  pasta do zębów na pryszcze
 5. Spłukać pastę. Na początek posmarować skórę gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie. Potem umyć cerę trądzikową i wytrzeć twarz.
 6. Nałożyć na skórę balsam lub krem odżywczy.

Jak dbać o cerę z trądzikiem?

Ile trzymać pastę do zębów?

Ile trzymać pastę do zębów od trądziku – kwestia indywidualna. Na przykład, takie składniki jak eukaliptus i mentol niemiłosiernie spalają górną warstwę skóry, dlatego należy je trzymać minimalną ilość czasu. Opinie dziewczyn, które w taki sposób pozbyły się trądziku i stałych stanów zapalnych, twierdzą, że trzeba zmyć pastę do zębów ze skóry po 30 minutach od początku zabiegu. W razie konieczności można wytrzymać pastę na krostkach do rana, ale tego nie można robić w przypadku wrażliwego typu skóry.
pasta do zębów na pryszcze

Zabieg oczyszczenia skóry z trądzikiem za pomocą pasty do zębów można przeprowadzać nie częściej niż 4 razy w tygodniu.

Naturalna pielęgnacja ciała - przepisy na idealną skórę

Czy pasta do zębów na pryszcze jako maseczka tez jest skuteczna?

Na forach polecają stosować również pastę do zębów jako maseczkę do twarzy, stosowaną raz w tygodniu. Aby przygotować mieszankę, weź łyżeczkę proszku do zębów i 3 tabletki streptocydu. Proporcja musi być jeden-do-jednego. Dodaj trochę ciepłej wody lub naparu z nagietka tak, aby substancja była podobna do kremu. Nałóż maskę na twarz i pozostaw na 20 minut. W przypadku stanów zapalnych na szyi lub plecach, maseczka także może być stosowana na tych obszarach.
pasta do zębów na pryszcze

Zlikwidować stan zapalny i ropne krosty na twarzy doskonale pomaga maseczka z pasty do zębów i niebieski gliny. Na jedną łyżkę proszku z gliny bierze się tyle samo wody i kropla pasty. Wszystkie składniki wymieszać i nakładać na chore miejsca. Maskę wytrzymać 20 minut i spłukać. Lepiej przeprowadzać procedurę co dwa dni. Stan zapalny zniknie w przeciągu doby, a prawdziwy oczyszczający efekt będzie widoczny już po tygodniu.