Zasady przechowywania żywności w lodówce no frost
Na pierwszy rzut oka przechowywanie żywności w lodówce wygląda jako proste i rutynowe zadanie. W naszym rozumieniu lodówki muszą w pełni uwolnić nas od kłopotów związanych z bezpieczeństwem produktów. Ale czasami jest to wkurzające, gdy niedawno zakupione i świeże produkty zaczynają się psuć wcześniej czasu.
Aby zatrzymać "migrację" smakołyków z półek lodówki do kosza, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad. Jakie produkty, na jakiej półce lodówki warto stawiać? Jakie składniki nie powinny stać obok? Jak dbać o lodówkę no frost? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w naszym dzisiejszym materiale.
Dieta na piękną cerę. Co jeść aby mieć zadbany wygląd?
Oczyszczanie organizmu: popularne mity o detoksie
W jaki sposób przechowywać żywność, aby dłużej się nie psuła?
W lodówce, jak i w życiu, istnieje pewna hierarchia. Mało kto myśli o tym, że temperatura na różnych półkach w lodówce różne: im bliżej poziom jest do zamrażarki, tym niższa temperatura w nim będzie. Zatem, jeśli twoja lodówka jest tak zwanego "nowego wzoru" (gdy zamrażarka jest pod chłodniczym aparatem), górne półki będą mieć temperaturę o kilka stopni wyżej. I odwrotnie. Jeśli poprawnie korzystać z lodówki i znaleźć odpowiedni sposób przechowywania żywności, to produkty w niej mogą utrzymywać się dłużej.
System Total No Frost ("Bez szronu") w lodówce zapewnia cyrkulację zimnego powietrza wewnątrz komory. W ten sposób, szron lub śnieg wewnątrz aparatu się nie pojawia . Dzięki systemowi Total No Frost w zamrażarce znajduje się mniej wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.
Jak układać żywność w lodówce? Dokładny schemat rozmieszczenia
Na górnej półce (tam, gdzie temperatura w lodówce jest wyższa) najlepiej przechowywać produkty mleczne: mleko, twaróg, kefir, jogurt, śmietanę. Tutaj dobrze przechowywać gotowe wypieki (ciasta, ciasteczka, babeczki, rolady), jaja i warzywa. Aby zieleń dłużej zachowała świeżość, należy przyciąć pędy na 1-1,5 cm, umieścić w szklance z wodą, a od góry szczelnie przykryć folią spożywczą. W taki zielony "bukiet" przetrwa przez 2-3 tygodnie.
Środkowa półka lodówki jest przeznaczona na gotowe dania. O tym, jak prawidłowo przechowywać gotowane jedzenie my powiemy poniżej. Również na średni poziom można układać wędliny i wędzonki. Aby zapachy się nie mieszały, najlepiej zadbać o specjalne pojemniki do przechowywania wędlin.
Zachować świeżość produktów jak najdłużej i pozbyć się wchłaniania obcych zapachów, wszystkie produkty muszą być hermetycznie zapakowane. W tym celu najlepiej użyć specjalnych pojemników lub folię.
Na najniższym poziomie, gdzie temperatura jest najniższa, są przechowywane surowe mięso, ryby i mięso mielone. Zazwyczaj mięso i owoce morza pozostawiamy w lodówce, gdy zamierzamy wykorzystać je w najbliższej przyszłości. W przeciwnym razie takie produkty muszą być przechowywane w zamrażarce.
Dla owoców i warzyw zazwyczaj przeznaczone są specjalne szuflady na dole chłodniczej szafy – tam dla nich tworzone są optymalne warunki. Tutaj lepiej umieścić najbardziej odporne produkty: jabłka, gruszki, śliwki, kapustę, seler. Pozostałe produkty, które tracą swój smak, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce, trzeba przechowywać na górnej półce. A jagody trzeba przełożyć do pojemnika, aby nie zniszczyły się pod presją innych produktów.
Mity i fakty o kosmetykach koreanskich
Jak przedłużyć trwałość perfum
Hierarchia w lodówce: jakie produkty muszą znaleźć się na drzwiach?
Drzwi lodówki – to najcieplejsze miejsce w całej szafie chłodniczej, w której temperatura stale się zmienia. Dlatego na niej należy umieszczać te produkty, które są niewrażliwe na zmiany temperatury. Do takich produktów można zaliczyć wodę, napoje (oprócz mleka), masło i sery żółte. Masło i ser używamy dość często i znacznie łatwiej, jeśli będą one nie do końca zamrożone.
Na drzwiach również dobrze przechowywać sosy (musztardę, sos sojowy, ketchup i podobne), olej słonecznikowy i ocet. Nie zważając na to, że ostatni w szczególnych warunkach przechowywania nie potrzebuje, wiele gospodyń chowają ocet na drzwi lodówki – z dala od dziecięcej ciekawości.
Nawiasem mówiąc, wielu producentów lodówek umieszczają tace do przechowywania jaj właśnie na drzwiach – jest to wygodne i zajmuje bardzo mało miejsca. Jednak technicznie nie jest to do końca poprawnie – różnice temperatur nie przyczyniają się do długotrwałego przechowywania jaj. Lepiej poświęcić miejsce na półce, ale przechowywać jaja dłużej i lepiej.
Opakowania na produkty spożywcze
Staraj się trzymać produkty w opakowaniach. To nie tylko zapobiegnie ich suszeniu, ale i uchroni przed pochłanianiem zapachów. Również opakowanie uniemożliwia dostęp tlenu, pod którego wpływem produkty psują się dużo szybciej, więc dzięki temu zapobiegniesz zmarnowaniu żywności:
- Do masła, serów, sałatek nadają się plastikowe pojemniki. Kiełbasę lub parówki można zawinąć w papier albo specjalnie przeznaczony do tego pojemnik.
- Gotowe dania najlepiej trzymać w folii lub naczyniach emaliowanych, ze szczelnie zamkniętą pokrywą. Tłuste produkty (smalec, smażone ryby) najlepiej zapakować w folię aluminiową, aby ich zapach nie rozchodził się po całej komorze.
- Koniecznie przechowywaj otwarte konserwy w szklanych pojemnikach. W kontakcie puszki z tlenem zaczyna się reakcja, w wyniku której szybko rozwijają się drobnoustroje. W wyniku nieprawidłowego przechowywania takiej żywności może dojść do zatrucia pokarmowego.
Przydatna porada: jeżeli nie pamiętasz, kiedy i jakie danie było przygotowane, na pojemniki można naklejać naklejki z datą.
Największą popularnością cieszą się pojemniki na żywność z tworzyw sztucznych, szkła lub emalii. Plastikowe "pudełka" podobają się wielu za ich demokratyczną cenę i różnorodność kształtów i rozmiarów, ale emaliowane i szklane uznane za bardziej przyjazne dla środowiska, bezpieczne i mają dłuższą żywotność.
Jak dbać o lodówkę?
Czystość – klucz do zdrowia, dlatego zawsze przechowywaj lodówkę w czystości! Do tego zaleca się raz w tygodniu przeprowadzać gruntowną rewizję całej zawartości i raz w miesiącu zaczynać wszystko od nowa, sprzątając wszystkie półki i wewnętrzne ściany chłodziarki. To pozwala nie tylko pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów i bakterii i dłużej zachować świeżość produktów, ale i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Nie warto również zapominać o okresowym rozmarzaniu twojej lodówki. Jeśli masz lodówkę No Frost, to masz szczęście – rozmrażanie szafy chłodniczej trzeba tylko 1-2 razy w roku. W przypadku, gdy system rozmrażania kropelkowy, to trzeba to robić raz na dwa miesiące.
Mamy nadzieję, że nasze porady na przechowywanie żywności w lodówce, zabezpieczają twoje produkty przed skutkami niewłaściwego przechowywania i pozwolą znacznie na nich zaoszczędzić!