Mała kuchnia — nie wyrok! Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć idealne miejsce do rodzinnych obiadów, spotkań z przyjaciółmi i przygotowania swoich kulinarnych fantazji. Chcesz wiedzieć, jak idealnie urządzić nowoczesną małą kuchnię? Dzisiaj poznasz 5 ważnych wskazówek, bez których nie zmożesz się obejść.

jak urządzić małą kuchnię

Jak urządzić małą kuchnię? 

Wybór odpowiedniego układu. Najważniejszy problem, który musi być rozwiązany na samym początku – projektowanie odpowiedniego układu. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, rozważ możliwość łączenia jej z sąsiednim pokojem (zazwyczaj jest to pokój dzienny), usuwając ścianę lub jej część, w ten sposób uda się stworzyć jeden, ale za to przestronny lokal, a tym samym można zwiększyć powierzchnię użytkową.

jak urządzić małą kuchnię

Przestrzeń w kuchni można zwiększyć kosztem balkonu lub loggii. W niektórych przypadkach kuchnię można połączyć kuchnię z przedpokojem/korytarzem lub w ogóle przenieść ją tam.

Klasyczny biały – to zawsze dobry wybór. Wiele ludzi stara się unikać obecności białego koloru w kuchni małej we wszelkich jego przejawach, ale na próżno! To naprawdę sprawdzony i ulubiony przez projektantów kolor, za pomocą którego można nie tylko ozdobić ściany, ale i cały zestaw mebli. A dla bardzo małej kuchni — w ogóle korzystne rozwiązanie, ponieważ biały kolor jest w stanie optycznie poszerzyć przestrzeń. Przy okazji, idealnym rozwiązaniem będzie założenie małej kuchni w eleganckim stylu skandynawskim.

jak urządzić małą kuchnię

Aby wnętrze małej kuchni nie wydawało się zbyt sterylnym, użyj kilku odcieni bieli i połącz różne tekstury. Na przykład, fronty kuchni mogą być błyszczące, ściany – matowe, a fartuch wykończony w białe kafelki.

jak urządzić małą kuchnię

Właściwe meble do kuchni to podstawa. Oczywiście, w małej kuchni pierwszeństwo lepiej jednak nadać lekkim meblom, które nie będą obciążać przestrzeń. Bardzo dobrym wyborem będą szafki kuchenne pod kolor ścian, które pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie.

jak urządzić małą kuchnię

Wybierając stół, staraj się nie kupować zbyt duży, ale i nie za mały. Pamiętaj, że na jednego człowieka przypada swoje miejsce o szerokości około 60 cm. Głębokość blatu powinna wynosić nie mniej niż 45 cm

jak urządzić małą kuchnię

Można również zatrzymać swój wybór na lekkich meblach, które będą się rozpuszczać w przestrzeni. Takie jak na przykład przezroczyste plastikowe krzesła, szklany stół lub stoliki barowe na cienkich nóżkach? Przy okazji, szafki z przezroczystymi drzwiczkami też doskonale radzą sobie z tym zadaniem.

Dodatkowe zalecenia

Przyjrzyj się otwartym półkom. Nie bój się otwartych półek, mogą one stać się dla ciebie dobrymi pomocnikami, uczynniając małą kuchnię na lżejszą i przestrzenną. Najważniejsze to utrzymywanie na nich porządku, w przeciwnym razie wszystko będzie na próżno. Nawet częściowe wykorzystanie otwartych regałów trochę odciąży pokój, więc weź to pod uwagę.

jak urządzić małą kuchnię

Nie zapomnij o oświetleniu. W aranżacji małej kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie, bo jeśli światła będzie za mało, wnętrze będzie wydawać się nie tylko nudne, ale i bardziej ścisła. Tak, że w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby w pokoju było maksymalną ilość naturalnego światła, aby wybrać jasne zasłony z przezroczystej tkaniny lub rolety rzymskie.

jak urządzić małą kuchnię

Podczas urządzenia małej kuchni należy jednak pamiętać, że meble kuchenne muszą być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, aby znajdować się i gotować — nawet w małej kuchni — było łatwo i przyjemnie. Mamy nadzieję, że nas artykuł o tym, jak urządzić małą kuchnię był dla ciebie pomocny!