Jak dbać o włosy falowane? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zrozumieć, co to jest kręcone włosy. Kręcone włosy są porowate, czyli łuski naskórka, jak zwykle, nierówno przylegają do siebie. Z tego powodu włosy robią się puszyste, często się psują i są narażone na wysuszenie. W pielęgnacji włosów kręconych tylko nawilżania i odżywiania nie wystarczy, trzeba, aby wszystkie środki trafiały do środka struktury włosów. Dlatego istnieje kilka ważnych zasad w tym, jak pielęgnować faliste i kręcone włosy.

Zasady pielęgnacji włosów kręconych

Podchodzić do pielęgnacji falistych włosów należy ostrożnie, gdyż są one bardzo wrażliwe na wszelkie działania zewnętrzne. Oto kilka prostych zasad:

 1. Nie stosować szamponów z siarką. Siarczany są odpowiedzialne za niski poziom wody i czystość włosów. One bardzo mocno wypłukują naturalną warstwę łojową.
 2. Tylko odżywki do włosów bez silikonów. Często w skład masek, odżywek i nawet szamponów wchodzą silikony. To nie jest żle, ale silikony zamykają łuski włosów, zapobiegając przenikaniu wilgoci.
 3. Delikatnie suszyć i czesać. Ta zasada jest korzystna dla posiadaczek każdego rodzaju włosów, ale dla kręconych - szczególnie.
 4. Żadnych nożyczek do cieniowania włosów. Jest to jedyne narzędzie, którego nie lubią kręcone włosy.
 5. Więcej kaskadowych fryzur. Falowane włosy lubią strzyżenia typu kaskada o różnej długości. Taka fryzura daje włosom możliwość się otworzyć.

jak dbać o włosy falowane

Skuteczna pielęgnacja włosów falowanych

Dużo dziewczyn marzy o tym, żeby mieć idealną fryzurę z włosów falowanych. Taka fryzura podkreśla kobiecość, delikatność. Już dawno zauważono, że długie kręcone włosy robią twarz kobiety piękniejszą i bardziej wyrafinowaną. Może właśnie dlatego niektóre dziewczyny starają się zakręcić prostę włosy. 

Inaczej jest z dziewczynami, które mają włosy falowane od urodzenia. Oni często prostują swoje włosy. Zawsze pragniemy do czegoś nowego, jeśli to się stosuje naszego wygładu zewnętrznego. Jak już pisaliśmy, dbać o włosy falowane trzeba bardziej ostrożnie, niż o proste. Bardziej delikatnie... Oprócz tego, włosy kręcone są bardziej nieposłuszne. Tylko to wcale nie znaczy że włosy nie są zdrowe albo słabe. Nieposłuszność jest to tylko wskaźnik stany wewnętrznego.

jak dbać o włosy falowane

Co zrobić żeby mieć naturalnie falowane włosy?

 • Włosy powinne być czyste i wilgotne. Jeśli twoje włosy są wilgotne, to musisz użyć ręcznika żeby on wciągnął wodę.
 • Jeśli masz włosy nieposłuszne to trzeba użyć troche żelu do włosów. To pomoże zachować formę włosów na dłuższy czas.
 • Dalej rozdzielamy włosy na niewielkie pasma. Dla początku rozdzielamy na dwie części, a potem każdą część dzielimy mniejsze pasma. Tak będzie wygodniej zakręcać włosy.
 • Dalej zakręcamy włosy. Pamiętamy żę im więcej będzie pasm i im cieńsze będą, tym prężniejsze i mniejsze loczki uzyskamy. 

jak dbać o włosy falowane

 • Zawiążemy papilotkę na węzeł. Jeśli mamy gęste włosy to możemy zrobić dwa węzle.
 • Potem zakręcamy wszystkie loki po kolei. Staramy się żeby loki były takie samej grubości. Dzięki temu później nasza falowane włosy będą wyglądać naturalnie.
 • Bardzo ważnym jest to żeby nie odwijać papilotów dopóki włosy są jeszcze wilgotne. Czekamy aż wyschną.

Mamy nadzięję, że teraz juz wiesz jak dbać o włosy falowane. Jeżeli masz własne tricki, których stosujesz sama - podziel się nimi w komentarzach pod tym postem.