Z błyskawiczna utrata wagi zawsze wiąże się dużo kontrowersji. Czy aby na pewno nie jest to niebezpieczne? Czy nie będę żałować i w końcu czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu? Rozbijamy mity.

   Oczywiście powolnie schudnąć można i wiąże się z mniejszym ryzykiem jakichkolwiek zmian w organizmie, dodatkowo unikniesz ryzyka efektu jojo. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla tych kobiet, które z nadwagą walczą od zawsze. Jeśli po długim motywowaniu się i ciężkim procesie odchudzania, kobieta po chwili wraca do swojej wagi, to ciężko jej później znów się starać.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu

   Faktem jest jednak, że przy niektórych chorobach i w pewnym stanie, nie powinno się robić sobie głodówek lub przechodzić na ekstremalną dietę. Dzieje się tak, gdy:

  • jest to osoba starsza lub dziecko
  • kobieta w ciąży
  • przy cukrzycy
  • przy wyższym ryzyku zawału serca
  • przy chorobach wieńcowych
  • w osłabieniu
  • przy anemii.

   Poza tymi chorobami lub stanami, przeważnie nie ma większych przeciwwskazań. Oczywiście w przypadku chorób przewlekłych, osoba chora powinna skonsultować podjęcie takich kroków ze swoim lekarzem specjalistą. Co zaś tyczy się innych, to wprowadzanie ekstremalnych diet nie jest niczym zabronione, jednak niestety wokół takich diet uwikłane są mity.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu-8

Najważniejsze to wyrzeczenia!

   Wokół ekstremalnych diet krąży opinią, że najważniejsze jest zrezygnować z tego co jadło się na co dzień, nagle i bez zastanowienia. Nie jest to jednak dobre wyjście, gdyż po pierwsze rezygnując ze wszystkich składników swoich codziennych posiłków, nie tylko będziesz czuła ogromne łaknienie ale również nie wiesz jak zareaguje na to twój organizm.

   Kolejnym ważnym aspektem w wyrzeczeniu się wszystkiego, jest to, że tak naprawdę trudno jest wytrzymać i kontynuować taką dietę. Jeśli korzystasz z bardzo złych nawyków żywieniowych to owszem odetnij się od nich, ale na początku tej drogi zostaw sobie furtkę, która będzie równoważyć.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu-7

Płatki ryżowe nie tuczą

   Wiele osób w trakcie diety sięga po płatki ryżowe sądząc, że jest to produkt, który nie zawiera dużo kalorii. Może być to jednak bardzo mylne. Otóż jak się okazuje, większość takich ryżowych płatów, ma dodatki smakowe, które nie dość, że mają puste kalorie, to są zawsze dodawane w postaci chemicznych składników, które nie trawi nasz organizm i odkłada je w postaci zbędnych kilogramów.

   Płatki ryżowe, po które sięgasz powinny być stworzone tylko i wyłącznie z ryżu. Najlepiej przed zakupem takich doczytać się na okładce i sprawdzić czy faktyczny skład jest zgodny z tym co powinno się w nich znajdować.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu-5

Płatki na śniadanie to lepszy wybór niż kanapka

   Otóż w płatkach znajduje się tyle składników, które mogą źle wpłynąć na organizm, co w kanapkach. To dość mylne, gdyż w większości znanych płatków jest wiele dodatków, które posiadają puste kalorie i są na tyle nie zdrowe, że zwykła kanapka nawet z białego pieczywa, przyniesie organizmowi mniej kłopotów.

Przekąski to zawsze zło

   Otóż niekoniecznie. Jeśli odczuwasz głód między posiłkami to możesz zjeść coś lekkostrawnego najlepiej z wysoką zawartością błonnika i białka. Przekąski są złe tylko jeśli są równoznaczne z pustymi kaloriami. Niezdrowo jest również jeść po pewnej godzinie. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie umiaru w kwestii przekąsek, które potrafią być zgubne, choć nie muszą.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu-3

Nie powinno się popijać posiłków

   Codzienne posiłki popijane herbatą lub nawet wodą szybciej sycą i jemy je w mniejszych ilościach. Czemu? Otóż sam płyn wypełnia żołądek i jest częścią tego posiłku. Ponadto popijając odkłada się na chwile posiłek i dzięki temu szybciej się nasycamy mniejszymi porcjami.

   Dużą role odgrywa jednak fakt, co pijemy do posiłku. Najlepiej zrezygnować z osładzanych i sztucznie nabuzowanych napoi, które nie wiążą się z niczym pozytywnym w naszym organizmie. Jeśli zaś do obiadu pijemy naturalne soki, to nie dość, że dostarczamy do organizmu dużo witamin, to i błonnik, który wypełni nasz żołądek i nasyci.

Czy szybkie odchudzanie szkodzi zdrowiu-2

Szybkie odchudzanie nigdy nie skutkuje

   Choć z szybkim odchudzaniem wiąże się zawsze duże ryzyko efektu jo-jo, to tak naprawdę zawsze zależy to od podejścia osoby odchudzającej się i od tego jak stosuje się do diety i jak ją kończy. Logiczne jest bowiem, że jeśli przez miesiąc żywi się malutkimi porcjami, a po miesiącu wraca do regularnych niezdrowych posiłków, to jest skazana na porażkę.

   Najważniejsze jest podejść do tej sprawy ze zdrowym rozsądkiem i umiarem, a wyniki konsultować ze specjalistą. Wówczas efekty ekstremalnej diety mogą zachować się na stałe.