Choroby urody - tak potajemnie nazywano wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Manicure, Pedicure, fryzury damskie i tatuaże – właśnie na tych zabiegach czekają na Ciebie niebezpieczeństwa. Wystarczy najmniejszego nacięcia, by złapać wirusa lub zarazić się chorobami grzybiczymi i skórnymi. Klienci salonów fryzjerskich i urody nie są odporni na grzyby lub zapalenie wątroby, jeśli personel nie przestrzega zasad dezynfekcji i sterylizacji oraz nie dba o czystość w miejscu pracy. W artykule opowiadamy o tym, jak ma wyglądać bezpieczna wizyta u fryzjera i manicurzystki.

Przeczytaj również: Czy tusze do rzęs szkodzą zdrowiu?

Bezpieczna wizyta u fryzjera – poznaj zasady

Niezdezynfekowane narzędzia kosmetyczne mogą przenosić zapalenie wątroby. Podczas strzyżenia zdarzają się mikrourazy. A jeśli na grzebieniach i nożyczkach pozostaną ślady krwi osoby zakażonej wirusem zapalenia wątroby, wirus może zostać przekazany następnemu klientowi za pomocą tego samego brudnego narzędzia.

bezpieczna wizyta u fryzjera

Aby uchronić się przed problemami, wymagaj od fryzjera pokazania, jak i w czym sterylizują się narzędzia!

W salonach fryzjerskich należy przestrzegać następujących zasad dezynfekcji narzędzi:

  • grzebienie i nożyczki (po oczyszczeniu z włosów) są moczone w roztworze dezynfekującym, podczas gdy nożyczki muszą być otwarte, aby ostrza były dobrze zdezynfekowane;
  • narzędzia są myte czystą wodą;
  • grzebienie są suszone, a nożyczki umieszcza się w autoklawie w celu dalszej sterylizacji;
  • czyste narzędzia muszą być przechowywane w jednorazowych torebkach.

Przeczytaj również: Jak chronić włosy przed prostowaniem

Bezpieczny manicure w salonie – jaki on jest

Podczas robienia manicure w salonie, twoja stylistka paznokci musi przestrzegać 4 etapów ochrony, które gwarantują Ci całkowite bezpieczeństwo zabiegu:

  • Dezynfekcja rąk środkiem antyseptycznym.
  • Dezynfekcja narzędzi do manicure roztworem dezynfekującym.
  • Sterylizacja instrumentów. Urządzenia do sterylizacji — termiczny sterylizator lub autoklaw. Bardziej skuteczne jest autoklawowanie.

bezpieczna wizyta u fryzjera

  • Zgodnie z zasadami narzędzia umieszcza się w sterylizatorze UV lub w sterylnych jednorazowych torebkach. Narzędzia powinny być wyjęte przed tobą, a manicurzystka powinna zabierać się do pracy w lateksowych rękawicach.

Jeżeli jest to twoja pierwsza wizyta w tym salonie, pierwsze, co musisz zrobić to dokładnie rozpatrzeć cały salon. W rzeczywistości wiele można powiedzieć po tym, jak wygląda pomieszczenie, w którym przyjmowani są klienci. Na przykład, jak dobrze finansowana jest ta firma, czy wydają pieniądze na wnętrze i niezbędne narzędzia dla specjalistów. Jeśli salon jest elitarny, wtedy będzie szczególnie ostrożnie martwić się o bezpieczeństwo klienta.

bezpieczna wizyta u fryzjera

Należy także upewnić się, że manicurzystka posiada kilka zestawów narzędzi do manicure. Całkowite zabicie wszystkich zarazek zajmie co najmniej 4-5 godzin, dlatego ważne jest, aby specjalista miał wymaganą liczbę narzędzi. Upewnij się, że nie robią Ci manicure tymi samymi nożyczkami i pilnikami, które już dotykały paznokcie poprzedniego klienta.

Przeczytaj również: Jak zadbać o włosy na wakacjach 

Jak już wspomniałam wcześniej, bezpieczna wizyta u fryzjera i manicurzystki zaczyna się od dezynfekcji rąk przez specjalistę na początku zabiegu. Najlepszą opcją jest użycie jednorazowych rękawiczek medycznych przez specjalistę. W szczególności ważne to jest w dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Więc pamiętaj o tym, kiedy zaplanujesz następną wizytę do salonu.