Każda kobieta chciałaby czuć się pięknie i wyglądać jakby dopiero co wyszła od kosmetyczki. Powszechnie jednak wiadomo, że nie udaje się to często, a wykonanie całkowitego makijażu zajmuje dużo czasu. Warto może zatem zastanowić się nad makijażem permanentnym? Przyjrzyjmy się temu, jakie są metody makijażu permanentnego: metoda cienia oraz metoda piórkowa. Która z nich jest najlepsza?

Makijaż permanentny brwi – warto zaryzykować?

Makijaż permanentny jest to rodzaj makijażu wykonywanego w sposób trwały, a przynajmniej na tyle, by wytrzymywał od kilku miesięcy do nawet trzech lat. Jest to swoisty rodzaj tatuażu, za pomocą którego wykonuje się trwały makijaż czy to oczu czy ust. W zależności od tego, czego makijaż się wykonuje, stosuje się różne metody i różne przyrządy.

metody makijażu permanentnego brwi

W przypadku makijażu permanentnego brwi, najczęściej stosuje się dwie metody: metoda cienia oraz metoda piórkowa. Decydując się na którąkolwiek z nich, musisz być świadoma pewnych zależności, przeciwwskazań oraz tego, która będzie dla ciebie najlepsza. Aby dobrze zdecydować, najlepiej się przyjrzeć im bardziej.

Metody makijażu permanentnego brwi: Metoda cienia

Jest  dość radykalnym wyjściem, choć często używanym. Poleca się go wszystkim kobietom, które całkowicie straciły brwi, czy to na skutek choroby, czy też w innym przypadku. Metoda cienia polega na pigmentacji skóry w miejscu gdzie „rysuje się brew” za pomocą plamy, cienia. Poleca się go kobietom, które na co dzień lubią nosić dość mocny makijaż i zależy im na silnie zarysowanych brwiach.

metody makijażu permanentnego brwi

Do pigmentacji, używa się naturalnych kolorów barwnika, który za pomocą specjalnego urządzenia, wprowadza się pod naskórek. Świetnie sprawdza się to również w przypadku kobiet, które chcą całkowicie zmienić kształt swoich brwi.

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym

Uzyskany efekt jest silny i utrzymuje się przez okres około 3 lat. Na początku kolor jest bardzo silny i przypomina efekt zaraz po zabiegu henną, jednak z czasem barwnik jaśnieje. Przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu to najróżniejsze choroby skóry takie jak łuszczyca, czy rak skóry, choroby oczu, blizny, znamiona w miejscu nakłuwania, ale i cukrzyca czy ciąża.

metody makijażu permanentnego brwi

Sam zabieg trwa zazwyczaj około godzinę i niestety wiąże się z pewnym bólem. Nie jest to jednak wielki ból, a jedynie pewny rodzaj dyskomfortu podobny, jak w momencie, gdy robimy tatuaż. Zabieg kosztuje około 1000 zł w zależności od tego, jak duży ma być lub innych napotkanych trudności.

Metody makijażu permanentnego brwi: Metoda piórkowa

To druga najpopularniejsza metoda makijażu permanentnego brwi. Polega ona na rekonstrukcji pojedynczych włosków za pomocą pigmentu. Daje to duży komfort, gdyż jest praktycznie bezbolesne. Cały zabieg trwa  w zależności od potrzeb i kosztuje od 500 do 1000 zł.

metody makijażu permanentnego brwi

metody makijażu permanentnego brwi

Metoda ta jest znana z tego, że jest najbardziej naturalna i bezbolesna. Poleca się ją kobietom niezadowolonym z kształtu brwi lub z brakami w nich. Najlepiej jednak, by kobieta posiadała te brwi, gdyż metodą tą nie można zrekonstruować całych brwi, gdyż nie tylko wygląda to źle, ale jest zbyt pracochłonne.

Peeling brwi – domowy sposób na idealne brwi

Przeciwwskazania do tego są następujące: cukrzyca, łuszczyca lub inne choroby skóry, przyjmowanie niektórych leków. Sam efekt utrzymuje się przez długi czas, jednak warto raz w roku uzupełniać brwi.

Która metoda makijażu permanentnego jest lepsza?

Rozpatrując, która z metod jest lepsza należy zastanowić się, czego się oczekuje, i jaki chce się efekt końcowy osiągnąć. Tak naprawdę nie można bowiem całkowicie powiedzieć, że jedna metoda jest lepsza od drugiej, gdyż dla jednego ważniejszy będzie mocny efekt, a dla drugiego naturalność. Każda z metod ma również swoje wady, na które należy uważać.

metody makijażu permanentnego brwi

Zaletami metody cieniowania, są:

 • długotrwały efekt
 • ciemne i wyraziste brwi
 • możliwość zrekonstruowania brwi od zera
 • dłuższy okres utrzymania się efektu
 • idealnie komponuje się z mocnym makijażem.

Zalety metody piórkowej:

 • bezbolesna metoda
 • naturalny efekt
 • tańsza metoda
 • krótsza lista przeciwwskazań
 • naturalne wypełnienie brwi o naturalnie nieregularnym kształćcie.

metody makijażu permanentnego brwi

Co zaś tyczy się wad, to w przypadku metody cieniowania, są to:

 • efekt nie wygląda zbyt naturalnie, zwłaszcza, bez makijażu
 • zabieg jest bolesny, i zazwyczaj droższy od metody piórkowej
 • liczba przeciwwskazań, jest dużo dłuższa od zabiegu metodą piórkową
 • efekt, utrzymuje się przez długi okres, jeśli więc po pewnym czasie przestanie się podobać, niestety nie można nic z tym zrobić.

Wady metody piórkowej:

 • nie można zrekonstruować całych brwi, a jedynie je uzupełnić
 • krócej się utrzymuje i dla optymalnego wyniku, należy uzupełniać brwi u kosmetyczki raz w miesiącu.

Jak dobrać kształt brwi do typu twarzy? Najważniejsze zasady

Przy ostatecznej decyzji należy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i jaki efekt, nas interesuje, dzięki temu można bowiem sprawić, że makijaż będzie najbardziej pasować do nas samych. Trudno jest się zdecydować za pierwszym razem, lecz po dobrej rachubie wyjdzie, która metoda makijażu permanentnego brwi, metoda cienia czy piórkowa, jest najlepsza dla Ciebie.