Łysienie - co, kiedy, jak?

[caption id="attachment_736" align="aligncenter" width="698"]łysienie - sposoby na porost włosów łysienie - sposoby na porost włosów[/caption]

Łysienie – dość uciążliwy problem, najbardziej powszechny wśród mężczyzn. Według nieoficjalnych danych, 70% męskiej populacji w średnim wieku cierpi na łysienie, w takiej czy innej formie. Dzisiaj omówimy przyczyny łysienia u mężczyzn i sposoby na porost włosów.

Każdy człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie. Włos mieszka na głowie od 3 do 7 lat. 90% włosów na głowie aktywnie rosną, a pozostałe 10% znajdują się w stanie spoczynku. Faza ta trwa od 2 do 6 miesięcy, po czym włos wypada. Zwykle z wiekiem włosy stają się cieńsze, ale czasami na miejscu wypadłych włosków już nie rosną nowe. Proces ten może rozpocząć się już w młodym wieku. Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi chorobami równowagi hormonalnej, urazem głowy lub uszkodzeniami skóry głowy, stresem lub przyjmowaniem niektórych leków. Często włosy znowu zaczynają rosnąć po usunięciu powodów wypadania włosów.

 

Powody wypadania włosów

Powodów wypadania włosów może być wiele, ale najczęściej u mężczyzn występują dwa: aktywna praca hormonów i dziedziczność. Męskie hormony wpływają na cebulkę włosową w taki sposób, że stopniowo traci ona zdolność do wytwarzania nowych włosów i w końcu ginie. A jeśli mężczyzna ma genetyczne predyspozycje do łysienia - wypadanie włosów jest praktycznie nieuniknionym procesem. Przy czym w 75% przypadkach łysienie jest dziedziczone po matce, a tylko w 20% – przekazywane przez ojca. Pozostały odsetek stanowją osoby, u których łysienie objawia się po raz pierwszy w rodzinie. Ponadto do powodów wypadania włosów można zaliczyć:
- proces starzenia się;
- dziedziczność (łysi mężczyźni i kobiety w rodzinie);
- zaburzenia hormonalne (np. u kobiet po porodzie lub w okresie menopauzy);
- uszkodzenia włosów (farbowanie, suszenie, trwała ondulacja);
- uraz głowy;
- uszkodzenie skóry głowy;
- bakteryjne i grzybiczne, choroby autoimmunologiczne;
- niektóre leki mogą powodować odwracalne wypadanie włosów (leki od ciśnienia, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne, środki od zapalenie stawów i dna).
- napromienianie i chemioterapia chorób nowotworowych u 90% pacjentów powoduje wypadanie włosów.
- tabletki antykoncepcyjne również mogą powodować bardziej intensywne wypadanie włosów podczas odbioru.
- stres: fizyczny, emocjonalny i nerwowo-psychiczne.

Przeczytaj również:
Jak wzmocnić słabe i kruche paznokcie?
Pielęgnacja krótkich włosów

Leczenie wypadania włosów

[caption id="attachment_760" align="aligncenter" width="790"]Leczenie wypadania włosów łysienie - sposoby na porost włosów[/caption]

Wśród zabiegów dla leczenia wypadania włosów wyróżniają:
grzebień laserowy - poprawia przemianę materii w korzeniach włosów;
mezoterapię – zastrzyki w skórę głowy na bazie witamin z grupy b, biotyny, aminokwasów i przeciwutleniaczy;
ozonoterapia – stosuje się przy zakażeniach grzybicznych. W skórę głowy są robione zastrzyki озонокислородной mieszaniną;
darsonwalizacja – wskazana jest tylko przy tłustych włosach. Z pomocą wielokrotnego prądu wysokiej częstotliwości odbywa się elektrostymulacja skóry głowy;
krioterapia ciekłym azotem - poprawia krążenie krwi w skórze głowy;
masaż podciśnieniowy – z pomocą mikro prądów budzi uśpione mieszki włosowe i zapobiega ich zanikanie.
Zabiegi w celu leczenia wypadania włosów są dobierane indywidualnie.
Leki na wypadanie włosów:
Wierzyć czy nie, w cudotwórcze właściwości balsamów, szamponów i suplementów, którzy obiecują przywrócić utracone włosy – to zależy. Chociaż lekarze-trycholodzy do takich cudów odnoszą się sceptycznie. Pod wpływem tych środków wznawia się wzrost istniejących mieszków włosowych. Ale, niestety, nowe się nie pojawiąją.
Stosować te leki trzeba dożywotnio, ponieważ po wycofaniu się ze spożycia takich środków - włoski które wyrosły, na nowo opuszczą swoje miejsce. Ponadto leczenie wypadania włosów takim sposobem jest skuteczne wtedy, gdy środki stosuje się wg zaleceń lekarza i dopiero po prawidłowej diagnostyce powodów wypadania włosów.
Ale być może w tym, że włosy stają się rozrzedzać, nie ma winy genetyki. Po prostu trzeba pilnie zmienić tryb życia! Przecież fryzura w pierwszej kolejności reaguje na wszelkie negatywne zmiany w organizmie.
Jesz byle jak, uwielbiasz fast-food, słodycze i tłuste jedzenie? Pilnie musisz przejść na zbilansowane posiłki.

Dla leczenia wypadania włosów pomocne są: ryby morskie (łosoś, pstrąg, dorsz), czerwony kawior, cielęcina, jaja, szpinak, granaty i oliwa z oliwek. Także kup witaminy. Do wzrostu włosów przyczyniają się również: kwas foliowy, selen, cynk, żelazo, krzem.

[caption id="attachment_738" align="aligncenter" width="743"] leczenia wypadania włosów łysienie - sposoby na porost włosów[/caption]

Sposoby na porost włosów

Często, aby odzyskać wspaniałe włosy, wystarczy tylko odwołać się do niektórych tradycyjnych sposobów na porost włosów. Oto kilka najbardziej popularnych receptur od łysienia za pomocą zwykłych produktów, które może zdobyć każdy — w najbliższej aptece lub w sklepie.
Olej rycynowy
W kąpieli wodnej albo w kuchence mikrofalowej podgrzać niewielką ilość oleju rycynowego, a następnie otrzymaną ciepłą masę wcierać w korzenie włosów. Głowę przekryć ręcznikiem na 3-5 godzin, być może — na noc. Następnie włosy dokładnie umyć szamponem na bazie naturalnych ziół. Po powtórzeniu tej procedury raz w tygodniu przez 1-2 miesięcy — zatrzymuje się proces łysienia, włosy rosną szybciej i stają się grubsze.

[caption id="attachment_761" align="aligncenter" width="642"]Olej rycynowy łysienie - sposoby na porost włosów[/caption]

Łopian
Korzenie łopianu umieścić w garnku, zalać wodą i umieścić w piekarniku, gdzie trzymać wywar aż do całkowitego zmiękczenia. Po dostaniu z piekarnika zostawiamy do ostygnięcia. Następnie zwilżamy im korzenie włosów. Jeśli tę procedurę powtarzać regularnie, to na równi z wypadaniem włosów i łupież zniknie. Włosy zaczną rosnąć szybciej, odzyskają naturalny blask.

Sól
Raz w tygodniu włosy spłukać ciepłą wodą bez kosmetyków, po czym wcierać w skórę głowy przez 10-15 minut kucharską sól. Następnie ponownie należy spłukać głowę ciepłą wodą. Średnio po sześciu podobnych procedurach wypadanie włosów zatrzymuje się. Szczególnie skuteczny ten przepis jest dla suchej skóry głowy.

Przeczytaj nasze najnowsze wpisy na stronie głownej Pretty Lady - Blog kosmetyczny.