Czy batony proteinowe są zdrowe, jak to się wydaje na pierwszy rzut oka?

Rytm naszego życia jest tak szybki, że pełnowartościowy posiłek stał się raczej wyjątkiem niż regułą. Ale postęp nie stoi na miejscu i batony proteinowe, które pojawiły się nie tak dawno temu, stały się ratunkiem dla wielu. Miłośnicy słodyczy wreszcie znaleźli użyteczną alternatywę, a sportowcy – możliwość zjeść po drodze z pracy, na trening.

czy-batony-proteinowe-sa-zdrowe-6

Zastanówmy się, jakie rodzaje batoników proteinowych są najbardziej popularne na rynku, jakie są ich korzyści i potencjalne szkody.

Jak zacząć odchudzanie? Jakie metody odchudzania stosują blogerki?

Do czego potrzebne są batony proteinowe?

Oczywiście, batoniki proteinowe to szybki i wygodny sposób, aby uzyskać więcej białka, które pomaga budować mięśnie. Ci, którzy intensywnie trenują, potrzebują większej ilości białka. Według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców z uniwersytetu McMaster,1 sportowiec wymaga dwa razy więcej białka niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jeśli regularnie ćwiczysz, to trzeba zwiększyć ilość produkowanego białka, aby pokryć wszystkie potrzeby organizmu.

Picie oleju lnianego na odchudzanie – warto czy nie?

Batony proteinowe mogą ci w tym pomóc. Wielu z nich wykonane są z białek serwatkowych, z kazeiny, a czasem łączą w sobie oba rodzaje białek. W skład niektórych batonów wchodzi kreatyna, inne mogą zawierać węglowodany. Oczywiście, w zależności od obecności lub braku pewnych dodatkowych składników, zmieniają się i przydatne lub szkodliwe właściwości batoników proteinowych.

Rodzaje batonów proteinowych

czy-batony-proteinowe-sa-zdrowe-3

W zależności od składu i przeznaczenia batony są podzielone na:

  • Zbożowe. Zalecane do spożywania przy odchudzaniu. Zawierają błonnik, niezbędny do pobudzenia pracy jelit.
  • Wysokobiałkowe. Poziom białka przekracza 50%. Są używane do stymulowania wzrostu mięśni przed lub po treningu.
  • Nadają się do redukcji masy ciała. Zazwyczaj zawierają L-karnitynę, przyczyniając się do katabolizmu tkanki tłuszczowej.
  • Wysokowęglowodanowe. Potrzebne w celu zwiększenia masy mięśniowej (działają jak gainer).

Batony proteinowe przed czy po treningu

Aby produkt przyniósł korzyści, musimy jasno zrozumieć, jak używać baton proteinowy. W dużej mierze będzie to uzależnione od realizowanych celów. W dobrych batonikach wszystkie składniki są zrównoważone, w nim nie ma nadmiaru cukru i fruktozy, dlatego zasady stosowania dla nich są tak samo istotne, jak w przypadku innych sportowych dodatków.

Jak wybierać kremy na odchudzanie i czy one działają?

Przyjrzymy się zasadom stosowania batoników proteinowych:

  • Baton można zjeść rano przed zwykłym śniadaniem.
  • Najlepiej jeść batona od razu po treningu – głód odejdzie, a energia szybko się zregeneruje.
  • W ciągu dnia, jeśli nie ma możliwości zjeść normalnie, można jeść nie więcej niż jeden barów w ciągu trzech godzin.

czy-batony-proteinowe-sa-zdrowe-2

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże w realizacji postawionego celu, a także zrobi twoje odżywianie bardziej zróżnicowanym i zdrowym. Nie ważne, czy będą to batony proteinowe własnej roboty, czy gotowe batony ze sklepu typu Sante Go On.

Korzyści i szkody batonów proteinowych

Zastanawiając się nad tym , czy batony proteinowe są zdrowe, warto podkreślić, że z pewnością taki baton zapewnia uczucie sytości. Połączenie miktoelementów, witamin, węglowodanów i białek sprzyja wzrostowi mięśni.

Okres przechowywania produktu w nieuszkodzonym opakowaniu wynosi 1 rok. Pomimo korzyści z zastosowania batoników proteinowych, nimi nie zaleca się zamieniać pełnowartościowych posiłków, ponieważ organizm potrzebuje bardziej urozmaiconej i zbilansowanej diety.

czy-batony-proteinowe-sa-zdrowe-0

Ciekawostka: Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały znaczną poprawę procesu odzyskiwania mięśni przy jednorazowym odbiorze 20 gramów białka.

Oprócz wysokiej kaloryczności niektórych produktów oraz wysokiej zawartości w nich węglowodanów, należy wziąć pod uwagę, że stałe spożywanie batoników proteinowych może spowodować nadmierną ilość białka w diecie, co jest niebezpieczne w przypadku chorób nerek. Najlepiej wysokobiałkowa dieta powinna towarzyszyć ci w okresach budowania mięśni. W innych okresach pożądane byłoby zmniejszyć ilość spożywanego białka. Jednak do tego, aby z pewnością stwierdzić, potrzebne są wyniki większej liczby badań.

Motywacja na odchudzanie – jak uzyskać i nie stracić w jeden dzień

Czy batony proteinowe są zdrowe? Nasza opinia

Należy pamiętać, że kilka batonów proteinowych nigdy nie będą w stanie zastąpić pełnowartościowy posiłek i wzbogacić organizm w przydatne składniki odżywcze. Ich częste spożywanie może mieć negatywny wpływ na twoim organizm, ponieważ powodują one gwałtowne skoki cukru we krwi.

Ale jeśli przy racjonalnym odżywianiu was nieodparcie ciągnie do słodyczy lub bardzo chcę się zjeść kanapkę, lub nawet całą pizzę, to tak, w tym przypadku, proteinowy baton będzie znacznie bardziej użyteczny, niż fast food.