Tanie pędzle z Allegro – czy warto?

Chętnie obserwujemy zdjęcia przedstawiające piękne kobiety na Instagramie, Facebooku i różnych portalach. Każda z nas marzy o tak idealnie wykończonym makijażu twarzy. Czy te z nas, których nie stać na drogie narzędzia do tego celu mogą wykonać makijaż w odpowiedni sposób? Niektóre kobiety decydują się na zakup tanich pędzli z Allegro. Czy jest to dobry pomysł?

Drogie pędzle, czy warto?

         Te z nas, które zajmują się makijażem profesjonalnie, z pewnością posiadają pędzle markowe. Oczywiście odznaczają się one dobrą jakością i miękkością włosia. Klientki kosmetyczek cenią sobie komfort i przyjemny dotyk takich narzędzi. Być może jednak nie planujesz takiej ścieżki zawodowej, a wykonywanie makijażu traktujesz jako hobby lub sposób na pozbycie się niedoskonałości. Możliwe, że jesteś młodą osobą i nie posiadasz wystarczających funduszy na zakup markowych pędzli, które niejednokrotnie stanowią niemały wydatek. Nie chcesz płacić za markę i szukasz tańszych zamienników. Co ciekawe, wiele z nich posiada wygląd zbliżony do tych z wyższej półki.

Pędzle z Allegro

Sporo zestawów możemy znaleźć na Allegro. Ich ceny mogą być zaskakująco niskie. Niektóre zaczynają się od kilku złotych! Jakie pędzle wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Przecież fakt, iż szukamy niedrogich zestawów, nie oznacza, że za chwilę chcemy je wyrzucić do kosza. Mają posłużyć nam jak najdłużej to możliwe.

Rodzaje pędzli

Omówię teraz podstawowe z nich, którymi warto się zainteresować. Jeśli zależy nam na nie naruszeniu naszego budżetu, pomyślmy o tych rodzajach, których faktycznie potrzebujemy.

 1. Pędzel do pudru

do_pudru

Powinien wykonany być z gęstego, naturalnego włosia. To zapobiegnie pochłanianiu zbyt dużej ilości kosmetyku. Dostępne są także takie, które posiadają wysuwane włosie. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie w podróży. Umożliwia też zachowanie czystości, a co za tym idzie, przedłużenie trwałości pędzla.

 

 1. Pędzel do podkładu

do_podkladu

Ten z kolei powinien być mniejszy, ale gęsty. Dobrze, gdy włosie jest zbite, równo ścięte. Nie powinno jednak podrażniać naszej skóry.

 

 

 1. Pędzel do bronzera

do_bronzera

Tutaj idealnie sprawdzi się wąski, lekko zaokrąglony pędzel. Dzięki temu będzie w stanie idealnie wykonturować nam twarz.

 

 

 1. Pędzel do różu

do_różu

Może być ukośnie ścięty i zaokrąglony. To pozwoli mu precyzyjnie wykonać swoje zadanie.

 

 

 1. Pędzel do rozświetlacza

do_rozswietlacza

Taki pędzel zazwyczaj jest płaski i szeroki. Idealnie podkreśla on kości policzkowe.

 

 

Jeśli chodzi o makijaż oczu, zestaw powinien zawierać:

 • skośny pędzel do brwi,
 • mały, ostro zakończony pędzel do malowania kresek,
 • średniej wielkości pędzel do nakładania cieni,
 • duży, do blendowania.

Oczywiście zestaw, który wybierzemy, ma służyć przede wszystkim nam samym, dlatego warto zastanowić się, czego potrzebujemy. Wybierzmy taki, w którym każdego pędzla będziemy używać. Jeśli mamy zamiar wykorzystać tylko jeden, nie warto kupować całego zestawu. Nie przerażajmy się, jeżeli nie znamy zastosowania jakiegoś pędzla. Jeśli go nie potrzebujemy – nie kupujmy!

Czy tanie pędzle wystarczą?

Na początku naszej przygody z makijażem z pewnością sprawdzą się one lepiej niż tak zwane „pacynki”. Pędzel jest w stanie rozcierać cienie i ma o wiele więcej możliwości. Tani zestaw pędzli z Allegro na pewno umożliwi nam zabawę makijażem. Dzięki takiemu zakupowi będziemy w stanie stwierdzić czy chcemy się rozwijać w dziedzinie wizażu. Być może z czasem dojdziemy do wniosku, że nasze umiejętności wzrosły i możemy zainwestować w droższe, markowe pędzle.

Minusy tanich pędzli

Oczywiście tanie pędzle mają też swoje wady. Może zdarzyć się tak, że już po krótkim czasie użytkowania włoski zaczną wypadać. Takie pędzle mogą też nieprzyjemnie drapać naszą skórę, co sprawi, że wykonywanie makijażu będzie niekomfortowe. Być może trzonek zacznie odpadać i będzie wymagał klejenia. Nie ma tutaj reguły, zależy to od konkretnego zestawu. Polecam też przed podjęciem decyzji zapoznać się z opiniami użytkowniczek.

Minusy-tanich-pędzli

Jak dbać o tanie pędzle?

Jeśli zestaw jest niedrogi, wiele osób nie przejmuje się jego konserwacją. Jest to błąd, gdyż w takim przypadku gdy coś zacznie się z nimi dziać, będziemy obwiniać producenta a wina może leżeć po naszej stronie. Jak zadbać o pędzle? Bez względu na to, czy wykonane są z włosia naturalnego, czy syntetycznego powinniśmy pamiętać o następujących krokach:

 • Właściwe przechowywanie pędzli – suche miejsce, dostęp powietrza.
 • Mycie pędzli – najlepiej po każdym użyciu. Możemy w tym celu użyć specjalnie przeznaczonego do tego płynu lub zwykłe mydło czy szampon.
 • Suszenie – po czyszczeniu powinniśmy dać im czas na swobodne wyschnięcie. Ważne by były wtedy ustawione włosiem w dół.

Moja opinia

Osobiście muszę przyznać, że na co dzień maluję się raczej delikatnie. Czasami lubię mocniejszy makijaż na wyjścia lub trochę poeksperymentować w tej dziedzinie. Dlatego zdecydowałam się na jeden z tanich zestawów. Użytkuję go od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Udało mi się odtworzyć kilka makijaży, które znalazłam w filmach na Youtube. Sama byłam zaskoczona efektem, jaki uzyskałam. Jak widać, można więc dobrze trafić mimo niskiej ceny.

Jak widać zakup pędzli w niższym przedziale cenowym może mieć swoje wady i zalety. Jedni powiedzą, że nie chcą ryzykować i wolą zakup droższych zestawów. Inni natomiast zdecydują się na tańsze zamienniki. Wybór zależy oczywiście od nas. Tanie pędzle mogą być dobre i nie odbiegać jakością od tych markowych, ale nie w każdym przypadku tak będzie.