Jaki tusz do rzęs wybrać? Przegląd wszystkich rodzajów

Kategorie:
Rodzaje tuszy do rzęs według składu
Wybór szczoteczki
Przeznaczenie lub efekt kosmetyczny
Pielęgnacyjne tuszy do rzęs

 

Tusz do rzęs - obowiązkowy atrybut kosmetyczki każdej kobiety. Asortyment przedstawiony w sklepach, zadziwia różnorodnością, a czasami wprowadza w błąd. Jaki tusz do rzęs wybrać, żeby dokładnie odpowiadał wymaganiom, podpowiemy Ci w naszym artykule. 

Jaki tusz do rzęs wybrać

Nowoczesny asortyment produktów do makijażu oczu jest ogromny, zwłaszcza jeśli chodzi o tusze do rzęs. Producenci oferują nie tylko dekoracyjne tusze do rzęs, lecz także tusze z efektem odżywczym. Jeżeli nie wiesz, który tusz jest najlepszy - zobacz nasz ranking najlepszych tuszy do rzęs.
W zależności od składu i szczoteczki można osiągnąć niesamowite rezultaty, przekształcając rzęsy skromnej długości i objętości w intrygujące hollywoodzkie rzęsy.

Przedłużanie Rzęs Opinie. Warto czy nie? 5 zaskakujących faktów.

Według składu można wyróżnić następujące rodzaje tuszy do rzęs:

 • Kremowy tusz do rzęs z wysokim stopniem zawartości tłuszczów i wosku. Do tego rodzaju odnoszą się tusze do rzęs z efektem zwiększenia objętości. Jest świetnym rozwiązaniem dla posiadaczek rzęsek o miękkiej strukturze.
 • Tusz do rzęs z wysokim stopniem zawartości wody. Ten typ ma bardziej lepką konsystencję. Ona kładzie się na rzęsy cienką warstwą, nie sklejając ich. Taki tusz szybko wysycha, ale może się rozpadać w ciągu dnia. Świetnie nadaje się do twardych rzęsek.

Wybór szczoteczki 

Jaki tusz do rzęs wybraćOprócz składu przy wyborze tuszu do rzęs, należy również wziąć pod uwagę, kształt szczoteczki do naniesienia kosmetyku. Przecież to właśnie ona pomaga osiągnąć pożądany efekt.

Klasyczna szczoteczka z kosmków o tej samej długości zapewnia równomierne naniesienie produktu. Ona nie dodaje rzęsom długości czy objętości, a jedynie tuszuje ich, robiąc jedwabistymi. Świetnie nadaje się do tego, żeby podkreślić naturalne piękno oczu.
Szczoteczka, włosie której znajdują się po tzw spirali, przeznaczona dla przebarwienia i podziału rzęs.
Silikonowa szczoteczka jest wyjątkową konstrukcją, za pomocą której można zwiększyć długość, objętość. Idealnie nadaje się do krótkich rzęs.
Szczoteczka w formie stóżka z gęstym włosiem, tradycyjnie jest stosowana w celu nadania rzęsom objętości. Niestandardowa forma szczoteczki, zapewnia idealne rozdzielenie rzęs. Im grubsze włoski ma szczoteczka, tym lepiej rzęsy będą przetuszowane i większe będzie spojrzenie.

Szczoteczki różnią się nie tylko kształtem, ale i długością włosia. Opcje z długimi kosmkami dobrze rozprowadzają rzęsy i zwiększają ich objętość. Krótkie końce są niezbędne do idealnego przebarwienia małych włosków znajdujących się w kącikach oczu.

Podwójny efekt ma szczoteczka, w której znajdują się krótkie i długie włoski. Tradycyjnie w podobne opcje wyposażone są pogrubiające włoski tusze do rzęs. Opinie mówią, że z pomocą takiego wariantu łatwo można stworzyć idealną objętość i podkręcenie absolutnie wszystkich rzęs.

Przeznaczenie lub efekt kosmetyczny

Jaki tusz do rzęs wybraćJaki wybrać tusz do rzęs

Wybór tuszu do rzęs należy przeprowadzać w zależności od efektu, który można osiągąć z jej pomocą.

 • Jeśli chcesz wydłużyć swoje rzęsy, nie możesz się obejść bez tuszu z wydłużającym efektem. W jego skład wchodzą subtelne silikonowe lub nylonowe włókna, które w procesie nanoszenia przyklejają się do włosków, zwiększając ich długość. Wadą tego typu tuszów jest to, że w przypadku nadmiernego stosowania kosmki się sklejają bardzo obciążając rzęsy.
 • Niezwykle popularny jest tusz z efektem sztucznych rzęs. Taki tusz wydłuża i zwiększa objętość rzęs, nadaje im piękne zginanie, którego można dokonać tylko za pomocą specjalnej zalotki. Osiągnąć efekt sztucznych rzęs pozwala obecność w składzie tuszy olejów, wosku i mikrowłókien, a także szczoteczki z włosiem o różnej długości.
 • Wodoodporne tusze do rzęs - idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą pozostać gwiazdami nawet na plaże czy w basenie. Tusz do rzęs zawiera specjalne wodoodporne pigmenty, dzięki którym rzęsy wyglądają dobrze nawet w ekstremalnych warunkach. Wadą tego typu tuszów do rzęs może być tylko to, że usunąć go można tylko za pomocą specjalnych kosmetyków do wodoodpornego makijażu. (np.dwufazowe oleje do demakijażu).
 • Zwiększyć grubość i długość rzęs pomoże tusz do rzęs z efektem zwiększenia objętości. Wchodzące w jego skład silikonowe włókna i wosk szczelnie otaczają rzęsy, pozostawiając je lśniącymi i sprężystymi. Tworzeniu dodatkowej objętości sprzyja szczoteczka z gęstym włosiem.

Pielęgnacyjne tuszy do rzęs

Jaki tusz do rzęs wybrać

Jaki tusz do rzęs jest dobry

Oprócz wariantów z dekoracyjnym efektem, istnieją również tusze do rzęs z efektem pielęgnacyjnym, łączone w sobie lecznicze i dekoracyjne jakości. W zależności od tego, jakie składniki wchodzą w skład takiego tuszu do rzęs, można wyróżnić następujące jego typy:

 • Wzmacniająca. Formuła takiego tuszu wzbogacona jest naturalnymi olejkami, ekstraktem z ziół, proteiną, lanoliną, naturalnym woskiem i karotenem. Stosowanie takiego tuszu przyczynia się do tego, że rzęsy stają się bardziej mocne, długie i gładkie.
 • Tusz do rzęs z witaminami. Nazwa mówi sama za siebie — w skład kosmetyku wchodzą witaminy, proteiny, keratyna, melanina, a także substancje, które zapewniają uv-ochronę rzęs. Tusz zapewnia łagodną opiekę i ochronę rzęs przed oddziaływaniem środowiska.
 • Hipoalergiczne. Świetnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na zwykłe kosmetyki. Tusz do rzęs do wrażliwych oczu nie zawiera konserwantów, wywołujących alergie, zaczerwienienia, swędzenie i stan zapalny błony śluzowej.
  Zaletą kosmetyków z efektem leczniczym jest to, że nadają się one dla kobiet o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii, a także dla tych, którzy używają soczewek kontaktowych. Stosowanie takich środków może być częścią kompleksowego leczenia alergii na tusz do rzęs.